Διπλό ανάσα για τη Μόντσα-Πέρασε σίφουνας από την έδρα της Βερόνα

Ο Γιώργος Κυριακόπουλος πήρε φανέλα βασικού από τον Αλέσαντρο Νέστα σε ρόλο αριστερού full back και η Μόντσα έφυγε με το διπλό από την έδρα της Βερόνα επικρατώντας 3-0 χάρη στα δύο γκολ του Μότα, με τον Μπιάνκο να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η Μόντσα πήρε νωρίς κεφάλι στο σκορ χάρη στο πανέμορφο γκολ του Μότα, μετά από μια υπέροχη μπαλιά που έβγαλε ο Καπράρι από τα αριστερά.

Η Βερόνα πίεσε για την ισοφάριση, όμως και η Μόντσα έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, όμως το σουτ του Γιώργου Κυριακόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι των γηπεδούχων.

Ο Μότα έβαλε τις βάσεις για το διπλό στο 74ο λεπτό, με τον Τζούριτς αυτή τη φορά να πιστώνεται την ασίστ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπιάκο στο 79ο λεπτό. Η Μόντσα ανέβηκε στους 7 βαθμούς και είναι πλέον πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Τζένοα - Μπολόνια 2-2 (73' 85' Πιναμόντι / 37' Ορσολίνι, 56' Όντγκααρντ)

Κόμο - Πάρμα 1-1 (45' Πας / 20' Μπονί)

Μίλαν - Ουντινέζε 1-0 (13' Τσουκουέζε)

Γιουβέντους - Λάτσιο 1-0 (85' αυτ. Χίλα)

Έμπολι - Νάπολι 0-1 (63' πεν. Κβαρατσχέλια)

Βενέτσια - Αταλάντα 0-2 (7' Πάσαλιτς/ 47' Ρετεγκί)

Λέτσε - Φιορεντίνα 0-6 (20', 45' Κατάλντι/ 34', 54' Κολπάνι/ 61' Μπελτράν/ 72' Παρίζι)

Κάλιαρι - Τορίνο 3-2 (41', Σανάμπρια/ 55' Λινέτι/ 38' Βιόλα/ 74' Παλομίνο/ 78' Κόκο)

Ρόμα - Ίντερ 0-1 (60' Λαουτάρο)

Βερόνα - Μόντσα 0-3 ( 9', 74' Μότα, 79' Μπιάνκο)

Πηγή: sport24.gr

Το remake του περσινού τελικού και τα αμφίρροπα ζευγάρια στο Champions League
Στην πεντάδα των ξένων με τα περισσότερα χρόνια σε μία ομάδα ο Μιλουτίνοβ-Ποιοι είναι οι άλλοι τέσσερις
Μεγάλη νίκη η Νότιγχαμ-Ονειρεύεται Ευρώπη με οδηγό τον Γουντ
Mεγάλο διπλό στο Μεστάγια η Λας Πάλμας στο ντεμπούτο του Μαρτίνεθ
Ο Νεϊμάρ επέστρεψε στη δράση μετά από 370 ημέρες
Η Μπόχουμ απέλυσε τον προπονητή Πέτερ Τσάιντλερ και τον αθλητικό διευθυντή
Εκατό ποδοσφαιρίστριες με επιστολή τους ζητούν από τη FIFA να διακόψει τη συνεργασία της με τη Saudi Aramco
Η Γιουβέντους έπεσε θύμα χάκερ-Ανακοίνωσε την απόκτηση του Αρντά Γκιουλέρ
Ο Σλοτ ξαναγράφει την ιστορία στη Λίβερπουλ-Ισοφάρισε το ρεκόρ Νταλγκλίς, άγγιξε το τέλειο Γκουαρδιόλα