Με δυσκολία στους «8» στη Βασιλεία ο Τσιτσιπάς

Στα προημιτελικά του Swiss Indoor της Βασιλείας προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας απέκλεισε με 7-6(3), 7-5 σε 1 ώρα και 46 λεπτά τον Ολλανδό Μπότικ βαν ντε Ζάντσχουλπ και θα περιμένει στους «8» τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Πέδρο Μαρτίνεθ και τον Αρτούρ Φις.

Ο αγώνας

Αν και μπήκε λίγο νωθρά στο ματς και υπέστη break στο 1ο game της αναμέτρησης, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να απαντήσει άμεσα για το 1-1 και, αφού έσβησε ένα break point, κράτησε το σερβίς του στο 3ο game για το 2-1.

Μετά απ' αυτό το περίεργο ξεκίνημα, είχε σταθερότητα στην απόδοσή του ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος πήρε το πολύ κλειστό 1ο σετ χάρη στην ψυχραιμία του στα πιο κρίσιμα σημεία.

Πρώτα επειδή έσβησε break point στο 5-5, 30-40 και λίγο αργότερα επειδή έκανε ένα πολύ καλό tie-break, στο οποίο επιβλήθηκε καθαρά με 7-3.

Στο 2ο σετ τα πράγματα ήταν διαφορετικά και ο Τσιτσιπάς ήταν αισθητά καλύτερος από τον Ολλανδό αντίπαλό του όσο περνούσε η ώρα. Απείλησε για break ανεπιτυχώς στο 7ο game, αλλά τελικά το έκανε στο 11ο και πέρασε μπροστά με 6-5, για να σερβίρει για το 7-5 και να "σφραγίσει" τη νίκη του.

Ήταν η 2η νίκη του ενάντια στον Ολλανδό σε ισάριθμες συναντήσεις και η 42η νίκη του στη φετινή σεζόν (42-20).

Προκρίθηκε στον 10ο προημιτελικό του στο 2024.

Πηγή: protothema.gr

Φενέρμπαχτσε: Εκτός Σανλί και Γουίλμπεκιν - Με Γκούντουριτς και Μέις κόντρα στον Παναθηναϊκό
Τα σενάρια για τον Αντετοκούνμπο-Ποιες είναι οι τρεις ομάδες που ετοιμάζουν «πακέτο»