Η γκάφα του Λόρια έδωσε το τρίποντο στον Απόλλωνα-Επικράτησε της Ομόνοιας Αραδίππου

Δύσκολη, αλλά σπουδαία νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας, που επικράτησε με 0-1 της Ομόνοιας Αραδίππου, στο Αντώνης Παπαδόπουλος.

Οι δύο ομάδες, ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και έψαξαν το γκολ, με την τύχη να χαμογελά στον Απόλλωνα, που άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Ντορεγκαράι.

Μετά από γύρισμα αμυντικού της Ομόνοιας Αραδίππου, στον Λόρια, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων επιχείρησε να διώξει την μπάλα, όμως δεν την βρήκε όπως θα ήθελε, με τον επιθετικό του Απόλλωνα Ντιέγκο Ντορεγκαράι να σκοράρει προ κενής εστίας για το 0-1.

Στη συνέχεια, ο Απόλλωνας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε αρκετές φάσεις για να πετύχει κι άλλο γκολ, ενώ η Ομόνοια Αραδίππου είχε τις δικές της καλές στιγμές.

Τελικά, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και το 0-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Ομόνοια Αραδίππου: Λόρια, Σιήκκης (73′ Αβραάμ), Αντωνίου (82′ Μεκκάουι), Θεοχάρους, Γκόμες, Βρόντης, Χαβέλκα, Χριστοδούλου (73′ Τεισέιρα), Δημητρίου (66′ Φρέιτας), Μπόργκες, Κούτσακος.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Μπαραόνα, Λαμ, Βούρος, Ντε Μάρκο, Σέσι (46′ Μποισγκάρντ), Κολ, Βέισμπεκ, Ζμέρχαλ, Σαγάλ (73′ Ντόζντεκ), Ντορεγκαράι.

Δεν (χ)άρηκε κανείς στο ντέρμπι-Έμειναν στην ισοπαλία ΑΕΛ και ΑΕΚ
Όρθιος με Μορόν στο ΟΑΚΑ ο Άρης-Παρέμεινε στην κορυφή και κράτησε χαμηλά το τριφύλλι
ΒΙΝΤΕΟ: Το επιθετικό φάουλ που έδωσε ο Θεουλή, το σωτήριο VAR και τα δύο γκολ σε πέντε λεπτά