Χορταστική ισοπαλία για Άρσεναλ και Λίβερπουλ στο Emirates με κερδισμένη την... Σίτι

Στο 2-2 έμειναν Άρσεναλ και Λίβερπουλ στο Emirates, σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που τελικά είχε κερδισμένη την... Μάντσεστερ Σίτι που ανέβηκε στην κορυφή.

Η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 9ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Γουάιτ έκανε τη βαθιά μπαλιά και ο Σακά απέφυγε με περίτεχνη ντρίμπλα τον Ρόμπερτσον, για να εκτελέσει με άπιαστο σουτ από πλάγια θέση τον Κέλεχερ και να κάνει το 1-0 (3 γκολ και 7 ασίστ για τον Άγγλο εξτρέμ σε 8 εμφανίσεις του στη φετινή Premier League).

Παρά την ψυχρολουσία, η Λίβερπουλ απάντησε και μάλιστα γρήγορα, μέσα από στημένη φάση. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ χτύπησε κόρνερ από τα αριστερά και ο Ντίας πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με τον προωθημένο Φαν Ντάικ να κάνει τη δεύτερη κεφαλιά από κοντά και να φέρνει το ματς σε ισορροπία.

Η συνέχεια ωστόσο βρήκε τους Λονδρέζους να ανεβάζουν στροφές και να βρίσκουν δικαίως το δεύτερο γκολ πριν κλείσει το πρώτο μέρος. Ο Ράις εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Μερίνο πήρε καρφωτή κεφαλιά, για να αφήσει άγαλμα τον Κέλεχερ και να γράψει το 2-1, με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των κανονιέρηδων.

Το δεύτερο μέρος βρήκε την Λίβερπουλ να ασκεί πίεση ψάχνοντας την ισοφάριση και αυτή τελικά ήρθε στο 81ο λεπτό μέσα από άψογη ομαδική προσπάθεια, με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ να βρίσκει τον Νούνιες με εκπληκτική μπαλιά-τρύπα και τον Ουρουγουανό να τροφοδοτεί τον Σαλάχ, για να νικήσει ο Αιγύπτιος τον Ράγια με πλασέ από το ύψος του πέναλτι και να γράφει το 2-2.

Στα τελευταία λεπτά αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν όμως δεν βρήκαν κάποιο γκολ, με το 2-2 να μένει μέχρι το φινάλε και να αφήνει την Λίβερπουλ στην 2η θέση και να ανεβάζει την Άρσεναλ στην 3η, με την κορυφή να ανήκει πλέον στην Μάντσεστερ Σίτι μετά από τις πρώτες 9 αγωνιστικές.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Πάρτεϊ, Γουάιτ, Γκάμπριελ (54' Κίβιορ), Τίμπερ (76' Λιούις-Σκέλι), Ράις, Μερίνο, Χάβερτς, Σακά (85' Ζεσούς), Τροσάρ, Μαρτινέλι (85' Νουανέρι)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (63' Τσιμίκας), Τζουνς (90' Έντο), Χράφενμπερχ, ΜακΆλιστερ (63' Σόμποσλαϊ), Σαλάχ, Νούνιες, Ντίας (63' Χάκπο)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ: Ο Μπόουεν βύθισε ακόμη περισσότερο την Γιουνάιτεντ, τρίποντο για την Τσέλσι κόντρα στην Νιούκαστλ

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Λέστερ - Νότιγχαμ 1-3 (23' Βάρντι, 16' Γέιτς, 47', 60' Γουντ)
  • Άστον Βίλα - Μπόρνμουθ 1-1 (76' Μπάρκλεϊ/ 90+6' Εβανίλσον)
  • Μπρέντφορντ - Ίπσουϊτς 4-3 (44' Γουισά, 45+1' αυτ. Κλάρκ, 51' πεν. 90+6' Εμπεουμό / 28' Σμόντικς, 31' Χερστ, 86' Ντέλαπ)
  • Μπράιτον - Γουλβς 2-2 (45' Γουέλμπεκ, 85' Φέργκιουσον / 88' Αΐτ Νουρί, 90+3' Κούνια)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Σαουθάμπτον 1-0 (5' Χάλαντ)
  • Έβερτον - Φούλαμ 1-1 (61' Ιγουόμπι / 90+4' Μπέτο)
  • Τσέλσι - Νιούκαστλ 2-1 (18' Τζάκσον, 47' Πάλμερ / 32' Ίσακ)
  • Κρίσταλ Πάλας - Τότεναμ 1-0 (31' Ματετά)
  • Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (74' Σάμερβιλ, 90+2' Μπόουεν / 81' Καζεμίρο)
  • Άρσεναλ - Λίβερπουλ 2-2 (9' Σακά, 43' Μερίνο / 18' Φαν Ντάικ, 81' Σαλάχ)

Πηγή: sport24.gr

Τραγικό ολίσθημα με πανό στο ΣΕΦ για την κατοχή-«1924-1974 δεν ξεχνώ»
Δεν (χ)άρηκε κανείς στο ντέρμπι-Έμειναν στην ισοπαλία ΑΕΛ και ΑΕΚ
Όρθιος με Μορόν στο ΟΑΚΑ ο Άρης-Παρέμεινε στην κορυφή και κράτησε χαμηλά το τριφύλλι
ΒΙΝΤΕΟ: Το επιθετικό φάουλ που έδωσε ο Θεουλή, το σωτήριο VAR και τα δύο γκολ σε πέντε λεπτά