Η εκπληκτική Αρούκα «κόβει» το πρωτάθλημα από την Πόρτο

Με μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος, αφού η Αρούκα επιβλήθηκε με 3-2 της Πόρτο και θέτει τους «Δράκους» εκτός διεκδίκησης του τίτλου!

Η Αρούκα μπήκε με γκολ από τα αποδυτήρια, αφού μόλις στο 1ο λεπτό ο Μούιτσα διαμόρφωσε το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων, με την αντίδραση της Πόρτο να είναι άμεση, με τον Εβάνιλσον να ισοφαρίζει σε 1-1 από το σημείο του πέναλτι στο 9'.

Στο 35ο λεπτό ήταν η σειρά της Αρούκα να κερδίσει πέναλτι, με τον Πέδρο Γκονσάλες να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 2-1.

Η Αρούκα βρήκε και τρίτο γκολ, με τον Τζέισον στο 60’ να διαμορφώνει το 3-1 υπέρ των γηπεδούχων, ρίχνοντας στο καναβάτσο την Πόρτο, με τους «Δράκους» να μειώνουν στο τελικό 3-2 με τον Φερνάντες στο 86'.

Με αυτή την ήττα η Πόρτο έμεινε στο -7 από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ και ουσιαστικά τέθηκε εκτός διεκδίκησης του τίτλου, με την Αρούκα να κάνει μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της φετινής σεζόν.

Iρλανδία-Αγγλία: Ο Κάρσλεϊ έγινε ήδη... viral, μπέρδεψε τους πάγκους των ομάδων
Μπαρτσελόνα: Πλησιάζει η επιστροφή του Ντε Γιόνγκ στη δράση
Ρούνεϊ: Δεν ξεχνά την τέχνη, απίθανο γκολ με τους Legends της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Πένθος στη Λίβερπουλ: Πέθανε ο Ρον Γέιτς
Η Τσέλσι θα πληρώνει τον Στέρλινγκ για να αγωνίζεται στην Άρσεναλ
Nations League: Πάρτι της Ιταλίας στο Παρίσι, 3-1 τη Γαλλία
Το απόλυτο βίντεο με τα 900 γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο!
Στα κατεχόμενα ο Ροναλντίνιο για τα «διεθνή βραβεία κορυφής»
Νίκη Πορτογαλίας επί Κροατίας με το 900ο γκολ του Ρονάλντο-Όλα τα αποτελέσματα του Nations League