Η εκπληκτική Αρούκα «κόβει» το πρωτάθλημα από την Πόρτο

Με μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος, αφού η Αρούκα επιβλήθηκε με 3-2 της Πόρτο και θέτει τους «Δράκους» εκτός διεκδίκησης του τίτλου!

Η Αρούκα μπήκε με γκολ από τα αποδυτήρια, αφού μόλις στο 1ο λεπτό ο Μούιτσα διαμόρφωσε το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων, με την αντίδραση της Πόρτο να είναι άμεση, με τον Εβάνιλσον να ισοφαρίζει σε 1-1 από το σημείο του πέναλτι στο 9'.

Στο 35ο λεπτό ήταν η σειρά της Αρούκα να κερδίσει πέναλτι, με τον Πέδρο Γκονσάλες να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 2-1.

Η Αρούκα βρήκε και τρίτο γκολ, με τον Τζέισον στο 60’ να διαμορφώνει το 3-1 υπέρ των γηπεδούχων, ρίχνοντας στο καναβάτσο την Πόρτο, με τους «Δράκους» να μειώνουν στο τελικό 3-2 με τον Φερνάντες στο 86'.

Με αυτή την ήττα η Πόρτο έμεινε στο -7 από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ και ουσιαστικά τέθηκε εκτός διεκδίκησης του τίτλου, με την Αρούκα να κάνει μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της φετινής σεζόν.

Έξαλλοι στη Βραζιλία με τον Νεϊμάρ επειδή πλήρωσε την αποζημίωση και τα δικαστικά έξοδα του Ντάνι Άλβες
Το μυθικό μπόνους που δίνει η Ρεάλ στον Εμπαπέ αν κατακτήσει τη Χρυσή Μπάλα!
Ξέσπασμα Κλοπ-«Οι πανηγυρισμοί είναι για μας και κανέναν άλλο»
Σπαλέτι: Οι παίκτες να αφήσουν σπίτι τους τα Playstation, θέλω Μουντιάλ και Euro με την Ιταλία
«Ο Ρούνεϊ μπορεί να έρθει να δουλέψει μαζί μου, είναι ένας από τους καλύτερους όλων των εποχών»
Η Λεβερκούζεν του Αλόνσο ξεπέρασε την Μπάγερν κάνοντας ρεκόρ με 33 ματς δίχως ήττα