Η εκπληκτική Αρούκα «κόβει» το πρωτάθλημα από την Πόρτο

Με μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος, αφού η Αρούκα επιβλήθηκε με 3-2 της Πόρτο και θέτει τους «Δράκους» εκτός διεκδίκησης του τίτλου!

Η Αρούκα μπήκε με γκολ από τα αποδυτήρια, αφού μόλις στο 1ο λεπτό ο Μούιτσα διαμόρφωσε το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων, με την αντίδραση της Πόρτο να είναι άμεση, με τον Εβάνιλσον να ισοφαρίζει σε 1-1 από το σημείο του πέναλτι στο 9'.

Στο 35ο λεπτό ήταν η σειρά της Αρούκα να κερδίσει πέναλτι, με τον Πέδρο Γκονσάλες να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 2-1.

Η Αρούκα βρήκε και τρίτο γκολ, με τον Τζέισον στο 60’ να διαμορφώνει το 3-1 υπέρ των γηπεδούχων, ρίχνοντας στο καναβάτσο την Πόρτο, με τους «Δράκους» να μειώνουν στο τελικό 3-2 με τον Φερνάντες στο 86'.

Με αυτή την ήττα η Πόρτο έμεινε στο -7 από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ και ουσιαστικά τέθηκε εκτός διεκδίκησης του τίτλου, με την Αρούκα να κάνει μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της φετινής σεζόν.

Η Παρί μπαίνει σφήνα στην Μπαρτσελόνα για τον Νίκο Γουίλιαμς
Λαπόρτα: Τα οικονομικά της Μπαρτσελόνα έχουν βελτιωθεί σημαντικά
Ο Σεσενιόν επιστρέφει στη Φούλαμ
O Ντε Χέα προτάθηκε στην Τζένοα
Μπαρτσελόνα και Σίτι κατέθεσαν πρόταση στην Λειψία για τον Όλμο
Η Τότεναμ έκλεισε ταλέντο από τη Νότια Κορέα
Η Αλ Χιλάλ χτύπησε την πόρτα της Μπαρτσελόνα για Βίτορ Ρόκε-Ανοικτοί στο ενδεχόμενο πώλησης οι «μπλαουγκράνα»!
ΒΙΝΤΕΟ: Πιάστηκαν στα χέρια Κόλγουιλ και Μακλίν σε φιλικό της Τσέλσι με τη Ρέξαμ
Καταγγελία Μασεράνο-«Μπήκαν και μας έκλεψαν τα πράγματα»
Η Γαλλία καθάρισε τις ΗΠΑ, πεντάρ από τους Ιάπωνες και δύσκολη νίκη για την Ισπανία