BINTEO: Κυρία στο ραντεβού της η Ανόρθωση, έσβησε τις ελπίδες του Απόλλωνα για εξάδα

Παλικαρίσια νίκη πέτυχε στο Αντώνης Παπαδόπουλος η Ανόρθωση, η οποία επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αφήνοντας εκτός εξάδας ουσιαστικά την ομάδα της Λεμεσού.

Προβάδισμα για μερικά δευτερόλεπτα κατάφερε να πάρει στο σκορ η Ανόρθωση, ωστόσο, το γκολ της ακυρώθηκε από το VAR.

Συγκεκριμένα, στο 34', ο Τσίκο από αριστερά εντός περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε και στον Σαγκάλ που ήταν στο έδαφος, στην μικρή περιοχή και κατέληξε στα δίκτυα.

Μετά από έλεγχο στο VAR όμως, διαπιστώθηκε ότι προηγήθηκε φάουλ του Κάργα στον Σαγκάλ, στο ξεκίνημα της φάσης με αποτέλεσμα να μην μετρήσει το γκολ, ενώ αποβλήθηκε ο ποδοσφαιριστής της Κυρίας.

Κεφάλι στο σκορ με δέκα ποδοσφαιριστές πήρε στη συνέχεια η Ανόρθωση, πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Φερέιρα σέντραρε από δεξιά, ο Μαρμούκ έκανε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καστέλ με νέα κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να γράψει το 1-0.

Δείτε το γκολ:

Το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε ο Τσίκο, από το σημείο του πέναλτι γράφοντας το 2-0.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια, Τεχέρα, Καστέλ (87'Αντωνίου), Φερέιρα (59'Παρούτης), Τιουνέ (87'Ιωάννου), Γκασαμά (40'Μακούν), Τσίκο.

Στον πάγκο οι: Μιχαήλ, Κεραυνός, Μακούν, Παρούτης, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Ιωάννου, Τζουλίου, Κωνσταντίνου, Περέα, Χρυσοστόμου.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πέρετζ (66'Σάντος), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (66'Κοστάκε), Κυριάκου (75'Σπόλιαριτς), Αρτεάν, Νταρίκουα, Βαλμπουενά (66'Κολ), Μάρκες, Μπακένγκα.

Στον πάγκο οι: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Σάντος, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Κοστάκε, Παναγιώτου, Κολ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσίκο, Κορέια / Μαλεκκίδης, Νταρίκουα.

Στην τελική ευθεία η προετοιμασία της Εθνικής Παίδων ενόψει EURO U-17
«Δεν θα έλεγα ότι υποστηρίζουμε την Ομόνοια στον απόλυτο βαθμό, αλλά θέλουμε να πάρει το κύπελλο»
Αποθεώνουν Βιτάλ στη Σκωτία-«Είναι αυτό που χρειάζεται η Ρέιντζερς»