Κατέκτησε το 16ο κύπελλο γυναικών στην καλαθόσφαιρα η ΑΕΛ

Την 16η κατάκτηση του κυπέλλου γυναικών στην καλαθόσφαιρα ΟΠΑΠ, πανηγυρίζει η Payabl. EKA ΑΕΛ, η οποία στον τελικό που πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής στην αίθουσα «Τ. Παπαδόπουλος – Ελευθερία», νίκησε την Αναγέννηση Γερμασόγειας με σκορ 56-45.

Σύμφωνα με την ΚΟΚ, η κυπελλούχος, απέκτησε από την αρχή ένα σταθερό προβάδισμα και με δυνατή άμυνα στο 1ο ημίχρονο, περιόρισε σε αισθητό βαθμό το σκοράρισμα της αντιπάλου της και στηριζόμενη στη διαφορά που είχε αποκτήσει, έφθασε τελικά στη νίκη, παρότι η Αναγέννηση είχε μειώσει σε αισθητό βαθμό, αλλά δεν κατάφερε να φθάσει στην ανατροπή.

Κορυφαία για τη νικήτρια ήταν η Dickey (18 πόντους, 3/3 βολές, 3/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), που αναδείχθηκε και ως η πολυτιμότερη παίκτρια του τελικού.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-08, 28-16, 39-30, 56-45.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Μιχάλης Κουνούνης): Παπαδούρη 9 (2), Όρλοβιτς 7, Μαυρουδή, Dickey 18 (3), Οικονομίδου 10, Στυλιανίδη 10 (2), Γεωργίου, Αντωνίου 2, Παπάλλα.

Αναγέννηση (Ηρακλής Πιττάκας): Ν. Κοντού 8, Τσινακλίεβα 12 (1), Νικολακοπούλου 6 (2), Hurley 6, Stone 9, Τρύφωνος, Σοφοκλέους 3 (1), Πουσιαπάκε, Παυλίδου 1, Κ. Κοντού.

«Θέλουμε να κατακτήσουμε το Super Cup, ειδικά απέναντι στον Παναθηναϊκό»
Δηλώσεις από τον πατέρα του Τσιτσιπά για τον γιο του-«Δέχτηκα πολλές συγγνώμες από τον Στέφανο»
Νικς: Έκαναν το «μπαμ» με Καρλ Άντονι Τάουνς
Κλίπερς: Συμφώνησε και συνεχίζει ο Τέρανς Μαν
Μεγάλη πρόκριση για την «Κυρία» στους ομίλους του FIBA Europe Cup
Ο Σακίλ Ο' Νιλ προβλέπει-Οι ΗΠΑ δεν θα κερδίσουν το χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2028
Aνόρθωση και Παρνασσός διεκδικούν το Σούπερ Καπ στο Χάντμπολ Ανδρών
Αποκλεισμός με ανατροπή στον 1ο γύρο του Τόκιο για τον Έλληνα τενίστα, που ένιωσε αδιαθεσία στο 2ο σετ
Κατηγορίες κατά τριών ατόμων για το σχέδιο εκβιασμού με φωτογραφίες του Σουμάχερ μετά το ατύχημα
Σάρωσε στην εκλογική συνέλευση της ΚΟΕ ο Γεώργιος Χρυσοστόμου-Εξελέγη Πρόεδρος με μεγάλη διαφορά