ΒΙΝΤΕΟ: Πέρασαν εύκολα στα ημιτελικά του κυπέλλου Ομόνοια και Πάφος

Στα ημιτελικά του κυπέλλου πέρασαν Ομόνοια και Πάφος, οι οποίες κέρδισαν την ΑΕΖ (3-1) και τη Νέα Σαλαμίνα (5-0), αντίστοιχα.

Για τους «8» του κυπέλλου θα διεξαχθούν άλλα δύο παιχνίδια την Πέμπτη, με την Ανόρθωση να υποδέχεται στο στάδιο Αντώνης Παπαδόπουλος τον Άρη, ενώ ο Απόλλωνας θα φιλοξενήσει στο στάδιο Άλφαμεγα την ΑΕΚ.

Στην αναμέτρηση στο ΓΣΠ η Ομόνοια σκόραρε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και καθάρισε από νωρίς την υπόθεση πρόκριση.

Το τριφύλλι άνοιξε το σκορ στο 26' όταν ο Μάθιους έκανε τη σέντρα και στη συνέχεια ο Σεμέδο την έστειλε στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Στεπίνσκι με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Μπέκερ και διπλασίασε τα γκολ της Ομόνοιας.

Στο 41' ο Σεμέδο έδωσε την μπάλα στον Στεπίνσκι, ο οποίος σκόραρε το δεύτερο του προσωπικό γκολ και το τρίτο της ομάδας του.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΖ κέρδισε πέναλτι, μετά από χέρι του Μάθιους σε σουτ του Ντιγκινί. Ο επιθετικός της ομάδας του Ζακακίου ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε στο σκορ.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς (60′ Λέτσγιακς), Αλιούμ (82′ Οζλέρ), Κούσουλος (75′ Μπάκιτς), Χαραλάμπους, Σεμέδο, Μπέζους (60′ Κασάμα), Στεπίνσκι (75′ Κακουλής).

ΑΕΖ (Τζέισον Πάντσεον): Μπέκερ, Ντιομαντέ, Γιαντάλ, Ρουίζ (66′ Ντιγκινί), Κ. Αντωνίου, Σάντος (Ε. Αντωνίου),  Χατζηβασίλης, Γιουσούφ (46′ Σαρφό), Χριστοφή (65′ Σάμπο), Ματόνγκο, Σιφναίος (65′ Παστελλής).

Πεντάρα της Πάφου επί της Νέα Σαλαμίνας και εύκολη πρόκριση

Στην αναμέτρηση στο στάδιο Αμμόχωστος η Πάφος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησε με 5-0 της Νέας Σαλαμίνας.

Η ομάδα της Πάφου άνοιξε το σκορ στο 23' όταν ο Τάνκοβιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, χτύπησε σε αμυντικό της Σαλαμίνας και ακολούθως ο Κοντρέρας, από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, η Πάφος διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Ζάιρο έκανε τη σέντρα και ο Γκολντάρ με κεφαλιά σκόραρε και έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Στο 48' ο Ζάιρο από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε 3-0 για την παφιακή ομάδα.

Στο 66' εξετάστηκε χέρι του Ντιακιτέ από το VAR και ακολούθως δόθηκε πέναλτι για την Πάφο. Ο Βαλακάρι ήταν εύστοχος και σκόραρε για την ομάδα του.

Στο 86' ο Ζαζά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Γκουανίνι, Ντιακιτέ, Οφόρι (46′ Κονατέ), Μεχαράνο (70′ Ντάτκοβιτς), Καρλίτος (83′ Κατσιαρής), Παπαγεωργίου (46′ Κονέ), Νάρσινγκ, Ντουρμισάι (63′ Μιγκελίτο), Γιάνγκα.

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο, Γκολντάρ, Ρους, Μπότσκαϊ, Τάνκοβιτς (62′ Βαλακάρι), Κοντρέρας (62′ Αμπντουσαλάμοφ), Ναμ (62′ Κανέ), Μπρούνο (70′ Τουμάσι), Πέπε, Ζάιρο (74′ Ζάζα).

«Μιλάς του κόσμου, δίνει λεφτά και κλαίει γιατί φτάσαμε σε αυτή τη δύσκολη θέση»
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Η προσοχή στραμμένη σε ΓΣΠ και Αρένα
ΒΙΝΤΕΟ: Μπούκαραν στη συνέντευξη Τύπου και... τρέλαναν τον Ηλία Χαραλάμπους οι παίκτες του
ΒΙΝΤΕΟ: Με φωτοβολίδες, πυροτεχνήματα και συνθήματα «έκαψαν» τη Λευκωσία οι οπαδοί της Ομόνοιας 29Μ
Το σήκωσε η Ομόνοια Αραδίππου και ανεβαίνει επίσημα με Ομόνοια 29Μ και ΕΝΠ
Λύση συνεργασίας Ανόρθωσης με Thioune-Χάρισε μέρος των δεδουλευμένων του
Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies