Έγραψε ιστορία η Πλατανιώτη στην Ντόχα-Χρυσή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα καλλιτεχνικής κολύμβησης

Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στην καλλιτεχνική κολύμβηση η Ελληνίδα αθλήτρια, Ευαγγελία Πλατανιώτη. Πήρε την πρώτη θέση στον τελικό του Τεχνικού Σόλο, στο Παγκόσμιο της Ντόχα.

Σύμφωνα με την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας, η Ευαγγελία Πλατανιώτη αγωνίστηκε τελευταία από όλες στον τελικό του τεχνικού σόλο, και με θέμα της χορογραφίας της “Black Raven” (μαύρο κοράκι), σε μουσική από το “Dance of death” και βαθμό δυσκολίας 38.9000 (υψηλότερο από όλες) κατάφερε να ξεπεράσει και την βαθμολογία των προκριματικών.

Απέσπασε 101.6500 στην καλλιτεχνική εντύπωση και 171.3133 στην εκτέλεση για να φτάσει στο σύνολο τους 272.9633 βαθμούς, με τους οποίους ξεπέρασε τους 270.1901 των προκριματικών, και έτσι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και τον τίτλο της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας .

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Ζακλίν Σιμονό από τον Καναδά με 269.2767 βαθμούς και τρίτη η Χουιγιάν Σου από την Κίνα με 262.3700 βαθμούς.

Στην 36η θέση στα 10χλμ η Γεωργία Μακρή

Στο μεταξύ, η Γεωργία Μακρή, η οποία έκανε την παρθενική της εμφάνιση σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου, κατέλαβε την 36η θέση στα 10χλμ Κολύμβησης Ανοιχτής Θάλασσας (OWS), το πρωί του Σαββάτου, δεύτερης μέρας της διοργάνωσης.

Η νεαρή Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε σε χρόνο 2ώρ.04:05.90.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ολλανδή Σάρον Βαν Ρούβενταλ με 1ώρ.57:26.80, δεύτερη ακολούθησε η Μαρία ντε Βαλντές (Ισπανία) με 1:57:26.90 και τρίτη η Αντζέλικα Αντρέ (Πορτογαλία) με 1ώρ.57:28.20.

Αύριο Κυριακή, στις 09.30, αγωνίζονται στα 10χλμ Ανδρών οι Άλκης Κυνηγάκης και Αστέριος Δαλδογιάννης.

Πηγή: KΥΠΕ

«Ο Παύλος Γιαννακόπουλος ήταν πολύ ειλικρινής άνθρωπος και φρόντισε το μπάσκετ με ευγένεια»
Ο θείος του Τζόκοβιτς ανέλαβε την προεδρία της σερβικής ομοσπονδίας τένις
Νέα φιλική ήττα του Παναθηναϊκού από τη Μακάμπι πριν το Καλλιμάρμαρο
Επιβλήθηκε άνετα του Κοκκινάκη για την πρώτη νίκη της Team Europe στο Laver Cup o Τσιτσιπάς
Ο Τεντόγλου υποψήφιος για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή της Ευρώπης
Ήττα Ομόνοιας στο CEV Champions League-Πάει για την υπέρβαση στο Βελιγράδι
Μπάρα 104 κιλών έπεσε σε ασκούμενο-Η απελπισμένη προσπάθεια να σωθεί
Το 39% των αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες πέρασε έλεγχο ντόπινγκ, πέντε θετικά κρούσματα
«Είμαστε υπέρ των αδικημένων λαών, δεν νιώθουμε την ανάγκη να πούμε συγγνώμη»