Πρόκριση για ΑΠΟΠ και ΑΠΟΕΛ στα ημιτελικά του κυπέλλου

Ιστορικής σημασίας νίκη σημείωσε το Σάββατο ο ΑΠΟΠ στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Απόλλωνα, για την προημιτελική φάση του κυπέλλου ΟΠΑΠ ECOMMBX Basket League.

Σύμφωνα με την Κυπριακή Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης, η ομάδα της Πάφου, θα δώσει το παρών για πρώτη φορά στην ιστορία της στην ημιτελική φάση του κυπέλλου, όπου θα έχει για αντίπαλο την Πετρολίνα ΑΕΚ.

Το τελικό σκορ ήταν 93-61 για τον ΑΠΟΠ, που προηγήθηκε στο ημίχρονο με 50-28 και είχε για κορυφαίο το Νικόλα Παπαδημητρίου (22 πόντοι, 0/1 βολή, 8/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ).

Στον άλλο αγώνα του Σαββάτου, ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα το νικητήριο καλάθι που του έδωσε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου ΟΠΑΠ ECOMMBX Basket League.

Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 72-70 του Αχιλλέα σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με κορυφαίο τον Γιανναρά με 17 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Δηλώσεις από τον πατέρα του Τσιτσιπά για τον γιο του-«Δέχτηκα πολλές συγγνώμες από τον Στέφανο»
Νικς: Έκαναν το «μπαμ» με Καρλ Άντονι Τάουνς
Κλίπερς: Συμφώνησε και συνεχίζει ο Τέρανς Μαν
Μεγάλη πρόκριση για την «Κυρία» στους ομίλους του FIBA Europe Cup
Ο Σακίλ Ο' Νιλ προβλέπει-Οι ΗΠΑ δεν θα κερδίσουν το χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2028
Aνόρθωση και Παρνασσός διεκδικούν το Σούπερ Καπ στο Χάντμπολ Ανδρών
Αποκλεισμός με ανατροπή στον 1ο γύρο του Τόκιο για τον Έλληνα τενίστα, που ένιωσε αδιαθεσία στο 2ο σετ
Κατηγορίες κατά τριών ατόμων για το σχέδιο εκβιασμού με φωτογραφίες του Σουμάχερ μετά το ατύχημα
Σάρωσε στην εκλογική συνέλευση της ΚΟΕ ο Γεώργιος Χρυσοστόμου-Εξελέγη Πρόεδρος με μεγάλη διαφορά
Κίρστι Κόβεντρι: Ποια είναι η 41χρονη Ολυμπιονίκης που ετοιμάζεται να γίνει Πρόεδρος της ΔΟΕ