ΒΙΝΤΕΟ: Δραματικό φινάλε στο Αντώνης Παπαδόπουλος και διπλό για την Πάφο στο 90+15΄

Δραματικό φινάλε στο παιχνίδι ανάμεσα σε Ανόρθωση και Πάφο, με την ομάδα της Πάφου να παίρνει τη νίκη με 3-2 στα τελευταία λεπτά, σε αγώνα που διεξήχθη στο στάδιο Αντώνης Παπαδόπουλος, για την 3η αγωνιστική

Με τη νίκη της η ομάδα της Πάφου έφθασε τους 53 βαθμούς και μείωσε στο -1 από την 4η Ομόνοια, ενώ μετά την ήττα η ομάδα της Αμμοχώστου παρέμεινε στους 48 βαθμούς και την 6η θέση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο 32' δόθηκε πέναλτι για χέρι του Κορέια, μετά από σέντρα του Ικόκο. Ακολούθως η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ο Τάνκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση του.

Στο 34' η Πάφος άνοιξε το σκορ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σουηδού εξτρέμ.

Στο 53' η Ανόρθωση έφερε στα ίσα το παιχνίδι, χάρη σε γκολ του Καστέλ.

Στο 65' η Ανόρθωση ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα, με γκολ του Γκασάμα.

H Ανόρθωση ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθώς στο 85' ο Τσίκο αποβλήθηκε για κτύπημα στον Μπότσκαϊ.

Αρχικά ο διαιτητής του αγώνα έδωσε κίτρινη στον Αγκολέζο άσο της Κυρίας, ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο 7' των καθυστερήσεων δόθηκε πέναλτι στην Πάφο, για παράβαση σε φάση σε διεκδίκηση ανάμεσα στον Μηνά Αντωνίου και τον Τζάτζα. Ο διαιτητής της αναμέτρησης κλήθηκε να δει τη φάση στο on field
review και ακολούθως σφύριξε πέναλτι.

Στο 10' των καθυστερήσεων ο Τάνκοβιτς αστόχησε. Ακολούθως, ο διαιτητής έδωσε επανάληψη για το λόγο πως ο Αρμπολέδα ήταν πιο μπροστά από την γραμμή του. Ο Τάνκοβιτς ήταν εύστοχος και έκανε το 2-2.

Στο 90+15' ο Γκοντάλ σκόραρε και έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι, χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα της Πάφου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ανόρθωση (Νταβίντ Γκαγιέχο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ (89΄ Αντωνίου), Μακούν, Κάργας, Κορέια, Τιουνέ, Ιωάννου, Περέα, Τσίκο, Φερέιρα (46΄ Γκασαμά), Καστέλ (89΄ Μαρμούκ).

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο (83΄ Ρους), Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ, Ναμ (83΄ Κανέ), Ντράγκομιρ (68΄ Τζάτζα), Μπρούνο (68΄Πέπε), Τάνκοβιτς, Κοντρέρας (55΄ Βαλακάρι), Ζάιρο.

Λύση συνεργασίας Ανόρθωσης με Thioune-Χάρισε μέρος των δεδουλευμένων του
Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης