Έκλεισε το μάτι φιλικά στον Απόλλωνα η ΑΕΚ για τον ιστορικό τους αγώνα

Τη φιλική νίκη πήρε στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα η ΑΕΚ, για τα 70 χρόνια ζωής του συλλόγου της ομάδας της Λεμεσού.

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, η ομάδα της ΑΕΚ, κατάφερε να κερδίσει χάρη στο γκολ του Φαν Βεερτ στο 9', μετά από ασίστ του Λιούμπισιτς.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και, πιέζοντας ψηλά αλλά και παίζοντας γρήγορα, πήρε σταδιακά τον έλεγχο απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού που ναι μεν είχε διάθεση, αλλά δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα.

Η πρώτη αξιόλογη φάση καταγράφηκε μόλις στο 8’, με τη συνεργασία των Πισάρο και Λιούμπισιτς, να μην καταλήγει σε γκολ μέσω του Φαν Βέερτ. Κάτι, αντιθέτως, που συνέβη στο αμέσως επόμενο λεπτό, με τη σέντρα του Λιούμπισιτς και το πλασέ του Φαν Βέερτ να διαμορφώνουν το 0-1!

Η ΑΕΚ συνέχισε να πατάει με άνεση στα καρέ των γηπεδούχων, έχοντας τους τρεις προαναφερθέντες αλλά και τους Σιντιμπέ-Αραούχο σε… κέφια, για να χάσει ο τελευταίος την ευκαιρία για το 0-2 στο 12ο λεπτό, με σουτ εντός περιοχής…

Ο Απόλλωνας ισορρόπησε κάπως μετά το 20λεπτο και έφτασε στην ισοφάριση με τον Μπακένγκα, την πρώτη φορά που μπήκε στην αντίπαλη περιοχή στο 23’, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ.

Ενώ έξι λεπτά μετά, βρέθηκε πολύ κοντά στο να δεχτεί και δεύτερο γκολ από την πολύ ωραία συνεργασία των Πισάρο-Αραούχο, αλλά ο Λέουβενμπεργκ είπε «όχι»… εις διπλούν στον αρχηγό της ΑΕΚ, διώχνοντας σε κόρνερ!

Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων, που… πάτησαν το γκάζι ξανά στη συνέχεια, αποτυπώθηκε και στα στατιστικά στο ημίωρο που ήταν 0-6 τελικές αλλά 31%-69% κατοχή μπάλας. Ωστόσο, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ… μόλις στο 0-1.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Σέλβικ, Εκπολό, Σάντος (71'Πεϊμπέρνς), Γιούρσεβιτς, Κολ, Αρτεάν, Βαλμπουενά (71'Άδωνη), Κρμέντσικ, Μπακένγκα (71'Κοστάκε).

Στον πάγκο: Λοΐζου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Κοστάκε.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζισαφί, Σιντιμπέ (64'Άμραμπατ), Γιόνσον, Λιούμπισιτς (46'Ζίνι), Φαν Βεερτ (64'), Αραούχο (64'Πόνσε), Φερνάντες (57'Ελίασον), Πιζάρο.

Στον πάγκο: Γκίνης, Θεοχάρης, Πήλιος, Ρανόνγια, Γέμποα, Γιαλό, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Πόνσε, Ελίασον, Ζίνι.

ΒΙΝΤΕΟ: Με φωτοβολίδες, πυροτεχνήματα και συνθήματα «έκαψαν» τη Λευκωσία οι οπαδοί της Ομόνοιας 29Μ
Το σήκωσε η Ομόνοια Αραδίππου και ανεβαίνει επίσημα με Ομόνοια 29Μ και ΕΝΠ
Λύση συνεργασίας Ανόρθωσης με Thioune-Χάρισε μέρος των δεδουλευμένων του
Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης