Πάλεψε απέναντι στη Σερβία η Εθνική αλλά ηττήθηκε με 1-0

Την ήττα με 1-0 γνώρισε από τη Σερβία η Εθνική Κύπρου, σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο ΑΕΚ Αρένα.

Παρά την ήττα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσίασε καλό πρόσωπο, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, και έβαλε δύσκολα στον αντίπαλο.

Στο 7' οι Σέρβοι άνοιξαν το σκορ, χάρη σε γκολ του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, ο οποίος με προβολή από κοντινό σημείο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 11' δόθηκε πέναλτι για τη Σερβία, με τον Μολ να αποκρούει και να λέει «όχι» στον Μίτροβιτς.

Στην επανάληψη η Εθνική ήταν πιο βελτιωμένη κυρίως στο επιθετικό κομμάτι και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 64' έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν μετά από σουτ του Πίττα, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Αυτή ήταν και η καλύτερη στιγμή της Εθνικής στο παιχνίδι, με τον Τιμούρ Κετσπάγια να κρατά την καλή εικόνα της ομάδας, με βάση τη δυσκολία του αντιπάλου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Κύπρος (Τιμούρ Κετσπάγια): Μολ, Ανδρέου (46′ Σπόλιαριτς), Καρώ (6′ Κυπριανού), Γκόγκιτς, Λαίφης, Κορέια, Χ. Κυριάκου (89′ Πηλέας), Κούσουλος (75′ Αρτυματάς), Χαραλάμπους (83′ Χρυσοστόμου), Λοίζου, Πίττας (89′ Κακουλλής).

Σερβία (Ντράγκαν Στόικοβιτς): Ράικοβιτς, Μιλένκοβιτς, Μάσοβιτς (85′ Εράκοβιτς), Μπάμπιτς, Α. Ζίβκοβιτς (46′ Γιόβιτς), Μιχαίλοβιτς, Λούκιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (76′ Μπαζντάρ), Κόστιτς (63′ Ζντζιέλαρ), Σάμαρτζιτς (46′ Τάντιτς), Μίτροβιτς (63′ Γκατσίνοβιτς).

Κλείνει το κεφάλαιο Κίσσα στη Σαλαμίνα μετά από πέντε χρόνια
Δωρεάν σε ανοικτή ζώνη ο τελικός πρωταθλήματος στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ
Αίμα και άμμος στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα που ισοδυναμεί με τριπλή ευκαιρία για ομίλους
Αρνητική πρωτιά για Πάφο και Άρη για τη χρησιμοποίηση του ντόπιου ποδοσφαιριστή
Ρίχνει το μπαλάκι πίσω στην Αστυνομία ο ΑΠΟΕΛ και αφήνει αιχμές κατά της ΑΕΚ
Άκυρο Αστυνομίας στα αιτήματα ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ για παραχώρηση της Βόρειας
Στην τελική ευθεία η προετοιμασία της Εθνικής Παίδων ενόψει EURO U-17
«Δεν θα έλεγα ότι υποστηρίζουμε την Ομόνοια στον απόλυτο βαθμό, αλλά θέλουμε να πάρει το κύπελλο»
Αποθεώνουν Βιτάλ στη Σκωτία-«Είναι αυτό που χρειάζεται η Ρέιντζερς»