Κάζο για Φέγενορντ, σοκ στο φινάλε για Άγιαξ

Στην έδρα της ουραγού και καταδικασμένης Φόλενταμ άφησε τις τελευταίες ελπίδες για τον τίτλο στην Eredivisie η Φέγενορντ. Στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής, η περυσινή πρωταθλήτρια δεν κατάφερε να σκοράρει στο «Kras Stadion», παρά τις 23 τελικές και το 77%-23% στην κατοχή μπάλας και το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Έτσι, έξι στροφές πριν το φινάλε, έμεινε στο -9 από την πρωτοπόρο PSV Αϊντχόφεν, η οποία μετράει αντίστροφα για την μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Σε γκέλα ολκής υπέπεσε και ο Άγιαξ, ο οποίος παραχώρησε 1-1 στη Γκόου Αχέντ Ιγκλς, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει ουσιαστικά τη διαφορά από την τέταρτη θέση, από την οποία απέχει επτά βαθμούς. Ο «Αίαντας» ήταν καθολικά ανώτερος και προηγήθηκε στο 24’. Δημιούργησε τις προϋποθέσεις για περισσότερα γκολ, έχασε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να «κλειδώσει» το ματς και το πλήρωσε ακριβά. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «Αετοί» ισοφάρισαν και «έκλεψαν» τον βαθμό.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Βάαλβαϊκ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Άλμερε Σίτι, στην οποία παραχώρησε ισοπαλία χωρίς τέρματα. Έτσι, έχασε την ευκαιρία να αποσπαστεί περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, από την οποία απέχει μόλις δύο βαθμούς.

Χέρενφεν-Ουτρέχτη

«Μας έδειξαν την καλύτερη εκδοχή τους, εμείς όχι»
Σούπερ Βίνι και «όρθια» η Ρεάλ κόντρα στην Μπάγερν στη ματσάρα του Μονάχου
Οι ενδεκάδες στη «γιγαντομαχία» της Μπάγερν Μονάχου με τη Ρεάλ Μαδρίτης
Ενρίκε: Η πίεση είναι ευλογία, θα προσπαθήσουμε να νικήσουμε με το ποδόσφαιρό μας
Δικαιώνει τη Νότιγχαμ ο Γουέμπ-«Έπρεπε να της δοθεί ένα πέναλτι κόντρα στην Έβερτον»
Επιβραβεύει τον Μαρέσκα με νέο συμβόλαιο η Λέστερ
Με Βάρντι η Λέστερ και στην Premier League
Πιθανή η επιστροφή του Τεν Χαγκ στον Άγιαξ, αν φύγει από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Μετά τη Χαλ, ο Ατζούν Ιλιτζαλί επενδύει και στη Μάριμπορ!
Ηλίας Χαραλάμπους για το πρωτάθλημα με τη Στεάουα: Να είμαι καλός οδηγός και για άλλους προπονητές