Στα ημιτελικά στα 100μ. ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό η Κάλλια Αντωνίου

Την πρόκριση της στον ημιτελικό των 100μ. ελεύθερο εξασφάλισε η Κύπρια πρωταθλήτρια, Κάλια Αντωνίου, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης, που διεξάγεται στο Sports Center Milan Gale Muskativovic, στο Βελιγράδι.

Η Κάλια Αντωνίου με χρόνο 54.88 εξασφάλισε το εισιτήριο για τον ημιτελικό, έχοντας την 4η καλύτερη επίδοση σε σύνολο 42 συμμετοχών. Στην 3η προκριματική σειρά, η Κύπρια πρωταθλήτρια είχε τερματίσει πρώτη. Το απόγευμα (19:37 ώρα Κύπρου, 18:37 τοπική ώρα) θα αγωνιστεί στην 1η ημιτελική σειρά.

Στα 100μ. ελεύθερο συμμετείχε και η Άννα Χατζηλοίζου όπου με χρόνο 57.14 τερμάτισε, στο σύνολο των συμμετοχών στην 30η θέση. Αγωνίστηκε στην 4η προκριματική σειρά.

Κάλια και Άννα θα αγωνιστούν και αύριο στα 50μ. πεταλούδα και θα ολοκληρώσουν την προσπάθεια τους στις 21 του μήνα με τα 50μ. ελεύθερο. Οι δύο Κύπριες αθλήτριες κυνηγούν το όριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, στο Παρίσι.

Τις δύο αθλήτριες συνοδεύει στο Βελιγράδι, ο Ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Τζιλιβάκης.

Στο μεταξύ, σύμφωνα με την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας, ο Έλληνας πρωταθλητής, Απόστολος Παπαστάμος με την 3η καλύτερη επίδοση (4.15.97) και ο Δανιήλ Γιουρτζίδης με την 5η (4:19.11) προκρίθηκαν και θα αγωνιστούν στις 19:46 σήμερα το απόγευμα στον τελικό στα 400μ μικτή ατομική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κολύμβησης.

Κολύμπησαν και οι δύο στη 2η σειρά, ο Παπαστάμος τερμάτισε στη τρίτη θέση και ο Γιουρτζίδης στην τέταρτη. Δυο Ούγγροι πήραν τις ισάριθμες πρώτες θέσεις (Ζόμπορι 4:13.75, Ζάρκανι 4:15.16) εκεί που ο Βασίλης Σοφικίτης με 4:21.89 βρέθηκε στη πέμπτη θέση και στην 11η συνολικά. Η οκτάδα του απογευματινού τελικού έκλεισε στο 4:21.82.

Το όριο πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι 4:12.50 και η προθεσμία ολοκληρώνεται στις 23/6.

Ο Στέργιος Μπίλας με επίδοση 23.42 στη 5η σειρά, τερμάτισε δεύτερος και με τη 3η συνολικά καλύτερη επίδοση προκρίθηκε στον απογευματινό ημιτελικό στα 50μ πεταλούδα. Πρώτος στη σειρά του πρωταθλητή Ευρώπης της κατηγορίας Κ23 ήταν ο Ισραηλινός, Μέιρον Αμίρ Τσερούτι με 23.37 ενώ στη 4η προκριματική σειρά ο Ουκρανός, Βλάντισλαβ Μπούχοφ πρώτευσε με 23.33.

Κολυμπώντας στη διαδρομή «0» στην 6η σειρά, ο Τάσος Κούγκουλος τερμάτισε στη 10η θέση με 23.97 και συνολικά ήταν 28ος στους 58 αθλητές που συμμετείχαν. Η 16αδα των ημιτελικών έκλεισε στο 23.73.

Στα 100μ πρόσθιο ο Αρκάδιος Ασπουγαλής τερμάτισε στην 9η θέση της 4ης προκριματικής σειράς με 1.02.38 και συνολικά βρέθηκε 30ος ανάμεσα σε 48 αθλητές που έλαβαν μέρος.

Στον τελικό και η 4χ200μ ελεύθερο των ανδρών

Σύμφωνα με την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας, με επίδοση 7:18.42 η τετράδα από τους Ανδρέα Βαζαίο, Κωνσταντίνο Στάμου, Κωνσταντίνο Εγγλεζάκη και Δημήτρη Μάρκο, προκρίθηκε ως 6η στον απογευματινό τελικό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Βελιγράδι.

Ξεκίνησε ο Ανδρέας Βαζαίος που έδωσε πέμπτος με 1:50.01 στον Κώστα Εγγλεζάκη που έκανε 1.50.67. Ο Κώστας Στάμου πήρε τη σκυτάλη πέμπτος και με επί μέρους χρόνο 1:49.00  έδωσε (πέμπτος) στον Δημήτρη Μάρκο. Η τετράδα ολοκλήρωσε στη 5η θέση με 7:18.42 και προκρίθηκε στον τελικό με την 6η καλύτερη επίδοση.

Καλύτερη στη σειρά της Ελλάδας και συνολικά η Λιθουανία με 7:09.75.

Πηγή: KΥΠΕ

Στα 13 μέλη αριθμεί μέχρι στιγμής η Team Cyprus για το Παρίσι 2024
Παραδόθηκε στον Γενικό Εισαγγελέα το πόρισμα για την Εθνική Ομοσπονδία Ταεκβοντό Κύπρου
Με το δεξί στο FIBA European Championship for small countries η Εθνική Γυναικών
«Όλοι μου έλεγαν ότι δεν είναι καλό για μένα να πάω στον Παναθηναϊκό»
Δεύτερη σε μετάλλια η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου-Πέντε χρυσά
«Είναι πιο εύκολο να φτάσεις στην κορυφή παρά να κρατηθείς σε αυτή»