Με το δεξί στο FIBA European Championship for small countries η Εθνική Γυναικών

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Γυναικών για τη διοργάνωση FIBA European Championship for small countries, επικρατώντας με 89-57 επί της Γεωργίας. Κορυφαία για την ομάδα μας η Μαρίσσα Πάγκαλος, με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παρκέ και πήρε προβάδισμα 8 πόντων στο 5’, μετά το τρίποντο της Στυλιανίδη. Στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου οι Γεωργιανές γύρισαν το σκορ και πήραν προβάδισμα, το οποίο διατηρούσαν μέχρι το 3ο δεκάλεπτο.

Στο 33’ το τρίποντο της Τσενακλίεβα έδωσε στην Κύπρο εκ νέου προβάδισμα (44-41) και η διαφορά αυξήθηκε στο +10 στο 36’ (53-43).

Οι καλαθοσφαιρίστριες του Λεκισβίλι είχαν έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι το τέλος, και πήραν το πρώτο ροζ φύλλο στη διοργάνωση με 89-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 34-39, 69-47, 89-57

Κύπρος (Αλέξης Λεκισβίλι): Κοντού 1, Τσενακλίεβα 18 (1), Πηλακούτα 15, Κυπριανού, Πάγκαλος 21 (1), Στυλιανίδη 14 (3), Γεωργίου 2, Κυριάκου 2, Μαυρουδή 3 (1), Παπαλλα 6 (2), Χριστοδούλου 1

Γεωργία (Nugzar Tcheishvili): Svianadze, Danelashvili 2, Mamucharashvili, Kalandadze 5 (1), Barbakadze 8 (1), Khimshiashvili 3 (1), Papyasvhili 19 (3), Keburia 5, Kavtaradze 15 (2), Tzivtsivadze,

Στη Γαλλία ενόψει τελετής έναρξης οι περισσότεροι αθλητές της Team Cyprus
«Είμαι ο Μίλαν Τράικοβιτς, στους Ολυμπιακούς θα κρατάω τη σημαία της Κύπρου με περηφάνια»
Σχεδιασμοί ΥΠΑΝ για οικονομική ενίσχυση των αθλητών-«Είναι καθήκον της Πολιτείας να είναι δίπλα τους»
Το Παρίσι «έκοψε» Ρώσους και Λευκορώσους δημοσιογράφους από την κάλυψη των Ολυμπιακών λόγω φόβων για κατασκοπεία
Στην τελική ευθεία το Παρίσι για τους Ολυμπιακούς Αγώνες-«Πολιτική εκεχειρία» στη χώρα ζητά Μακρόν
Μια Λιβανέζα φωτορεπόρτερ που τραυματίστηκε σε ισραηλινή επίθεση μετέφερε την Ολυμπιακή δάδα στο Παρίσι
Η more.com στην οικογένεια χορηγών του FIBA EuroBasket 2025
Κατακτά το Χάλκινο στο Ευρωμπάσκετ U20 η Εθνική Νέων της Ελλάδας
Νίκη για τον Πιάστρι στην Ουγγαρία μετά από εντολή της Mc Laren στον Νόρις να τον αφήσει να περάσει
Με το... σταγονόμετρο οι διαρροές για τα μυστικά της τελετής έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων