Έφαγε τεσσάρα αλλά επέστρεψε στην Eredivisie η Μπρέντα-Το… απίστευτο με τα γήπεδα της Ολλανδίας

Να έχεις φάει τέσσερα γκολ και να πανηγυρίζεις; Ναι, στην Ολλανδία γίνεται και πόσω μάλλον στην περίπτωση της Μπρέντα, η οποία μπορεί να γνώρισε βαριά ήττα στην έδρα της Εξέλσιορ (4-1), ωστόσο η μεγάλη νίκη της με 6-2 στο πρώτο ματς της χάρισε την άνοδο στην Eredivisie.

Μάλιστα, επέστρεψε στην πρώτη κατηγορία μετά από μια πενταετία, ενώ η Εξέλσιορ υποβιβάζεται μετά από δύο χρόνια.

Η Εξέλσιορ ήταν σαρωτική στο πρώτο μέρος, όταν βρέθηκε να προηγείται με 3-0. Ο Πάροτ μεγάλος πρωταγωνιστής αφού με δύο γκολ ως το 35’ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, ενώ το αυτογκόλ του Κέμπερ στο 42’ έγραψε το σκορ του ημιχρόνου και οι γηπεδούχοι έψαχναν ένα γκολ για να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου ματς. Με τον Πάροτ να χτυπά ξανά στο 50’ το βρήκαν, έγραψαν το 4-0, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα ο Στάρινγκ μείωσε και έδωσε το προβάδισμα ανόδου ξανά στην Μπρέντα. Η πίεση των γηπεδούχων στο υπόλοιπο του αγώνα δεν απέφερε καρπούς, με αποτέλεσμα να μείνουν από… βενζίνη στο φινάλε και με άδεια χέρια.

Η Μπρέντα επέστρεψε στην πρώτη κατηγορία και για πρώτη φορά, πλέον, έπειτα από 20 χρόνια στην Eredivisie δεν θα υπάρχει γήπεδο με συνθετικό χλοοτάπητα, αφού όλα θα έχουν φυσικό χορτάρι σε ένα… παράδοξο γεγονός αν μη τι άλλο.

Η Πορτογαλία έγινε η Εθνική Ομάδα με τους περισσότερους ακόλουθους στο Instagram