Πορτογαλία-Κροατία 1-2: Πρόβα τζενεράλε με ήττα και... απόντα Κριστιάνο Ρονάλντο

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν αγωνίστηκε λεπτό και στο τελευταίο της φιλικό πριν την έναρξη του EURO 2024 η Πορτογαλία παραδόθηκε στις διαθέσεις του Λούκα Μόντριτς και της παρέας του, γνωρίζοντας την ήττα 2-1 από την Πορτογαλία.

«Καμπανάκι» για την Πορτογαλία, λίγες μέρες πριν την έναρξη του EURO. Στην τελευταία της πρόβα πριν την πρεμιέρα της στη διοργάνωση, η ομάδα του Μαρτίνεθ προβλημάτισε και γνώρισε την ήττα με 2-1 από την - όπως πάντα - ψυχωμένη Κροατία στη Λισαβόνα. Δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό ο Κρισιτάνο Ρονάλντο, που επέστρεψε από τις διακοπές του προ ημερών, ενώ στον πάγκο έμεινε και ο Ντομαγκόι Βίντα της ΑΕΚ.

Οι Κροάτες μπήκαν καλά στο παιχνίδι και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 8' χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του αγέραστου Μόντριτς. Η Πορτογαλία ισοφάρισε με τον Ζότα στο 48' αλλά η Χρβάτσκα απάντησε άμεσα και πήρε τη νίκη ψυχολογίας με το τέρμα του Μπούντιμιρ στο 56'.

Η Πορτογαλία έγινε η Εθνική Ομάδα με τους περισσότερους ακόλουθους στο Instagram