Ένατος τίτλος καριέρας για Μπερετίνι

Ο Ματέο Μπερετίνι δεν χρειάστηκε ούτε μια ώρα για να κάμψει την αντίσταση του Κεντέν Αλίς και να κατακτήσει τον τίτλο στο Γκστάαντ (ATP 250).

O 28χρονος Ιταλός (Νο.82), που χθες σταμάτησε τον Στέφανο Τσιτσιπά στα ημιτελικά, επικράτησε του 27χρονου Γάλλου (Νο.192) με 6-3, 6-1 σε μόλις 51 λεπτά και σήκωσε το ένατο τρόπαιο στην καριέρα του (9-8 σε τελικούς).

Είναι η δεύτερη φορά που φεύγει νικητής από το Γκστάαντ (είχε πάρει τον τίτλο και το 2018), ενώ συνολικά έχει κερδίσει πέντε χωμάτινα τουρνουά.

Όπως και στο ματς με τον Στέφανο, ο Μπερετίνι σέρβιρε εξαιρετικά και είναι χαρακτηριστικό ότι έχασε συνολικά μόνο 4 πόντους (3 στο πρώτο σετ και 1 στο δεύτερο) όταν είχε τις μπάλες στα χέρια του!

Με την πορεία του στην ελβετική πόλη, μάλιστα, εξασφαλίζει την επιστροφή του στο Top 50 για πρώτη φορά μετά τον Αύγουστο του 2023.

«Ο Παύλος Γιαννακόπουλος ήταν πολύ ειλικρινής άνθρωπος και φρόντισε το μπάσκετ με ευγένεια»
Ο θείος του Τζόκοβιτς ανέλαβε την προεδρία της σερβικής ομοσπονδίας τένις
Νέα φιλική ήττα του Παναθηναϊκού από τη Μακάμπι πριν το Καλλιμάρμαρο
Επιβλήθηκε άνετα του Κοκκινάκη για την πρώτη νίκη της Team Europe στο Laver Cup o Τσιτσιπάς
Ο Τεντόγλου υποψήφιος για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή της Ευρώπης
Ήττα Ομόνοιας στο CEV Champions League-Πάει για την υπέρβαση στο Βελιγράδι
Μπάρα 104 κιλών έπεσε σε ασκούμενο-Η απελπισμένη προσπάθεια να σωθεί
Το 39% των αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες πέρασε έλεγχο ντόπινγκ, πέντε θετικά κρούσματα
«Είμαστε υπέρ των αδικημένων λαών, δεν νιώθουμε την ανάγκη να πούμε συγγνώμη»