Η Εθνική Γυναικών Κ18 ξεκίνησε με νίκη επί της Μάλτας το FIBA U18 EuroBasket 2024

Την καλύτερη δυνατή αρχή πραγματοποίησε χθες η Εθνική Γυναικών Κ18 στην καλαθόσφαιρα, στο πρώτο της παιχνίδι για το FIBA U18 Women's EuroBasket 2024, Division C, καθώς κέρδισε την Εθνική Μάλτας με σκορ 60-45, βάζοντας γερά θεμέλια για την πρόκριση στην ημιτελική φάση.

Σύμφωνα με την ΚΟΚ, η νίκη της Εθνικής κρίθηκε στην 4η περίοδο, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 27-25.

Όμως στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, με δυνατή άμυνα και με εκτελεστική ευστοχία, χάριν κυρίως στο σκοράρισμα της Πατσαλίδου, αλλά και της Ευτυχίου, οι κοπέλες της Εθνικής, εξασφάλισαν μια διαφορά πάνω από 10 πόντους, για να καταφέρουν στο τέλος, να ανεβάσουν την διαφορά στο +15, και να παίρνουν τη νίκη με 60-45..

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 25-27, 40-42, 45-60.

Μάλτα (Roderick Vella): Sciberras 2, A. Fenech 4, Marmara, Baldacchino 3, Said 6 (1), Carabott, Faggugia 6, Abela, S. Fenech 15, Riolo 9 (1).

Κύπρος (Γαλάτια Αγιομαμίτη): Μιχαήλ 1, Κουλουμή 3, Ελευθερίου 6 (1), Πατσαλίδου 25 (2), Πέτρου, Σάββα, Σιαμπουλλή 6, Ευτυχίου 16 (1), Λυσάνδρου, Σωτηρίου, Κουλλαπή, Μορφίτη 3 (1).

Παρίσι 2024: Ο Τσαπατάκης σημαιοφόρος της Ελλάδας στην τελετή λήξης των Παραολυμπιακών
Μεγάλο μπαμ του Παναθηναϊκού: Ο Γιαννακόπουλος ανακοίνωσε Οσμάν
Σμάιλαγκιτς: Σέρβικο Μέσο αναφέρει πως δεχόταν απειλές
Υπόκλιση ΤΣΣΚΑ Μόσχας σε Πρίντεζη: «Αγαπητέ Γιώργο, ήταν τιμή να σε έχουμε αντίπαλο»
Δεν θ' αγωνιστεί η Σάκκαρη στο τουρνουά της Γουαδαλαχάρα
Γιώργος Πρίντεζης: Το τελευταίο «πεταχτάρι» για τη νίκη του Ολυμπιακού επί της Μακάμπι
Η συγκλονιστική ιστορία του παιδιού του Τσερνόμπιλ που κέρδισε δύο χρυσά στους Παραολυμπιακούς
Σημαιοφόρος στην Τελετή Λήξης η Μαρία Μάρκου-Ο τελικός απολογισμός για τη χώρα μας