Κόκκινη, χαμένο πέναλτι και τελικά κιτρινοπράσινη απόδραση από το Alphamega

Νίκη με ανατροπή πέτυχε η ΑΕΚ επί του Απόλλωνα στο Αlphamega Arena, για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, σε ένα ντέρμπι με πολλές συγκινήσεις.

Οι γαλάζιοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με 1-0 στο 21' όταν μετά από λάθος του Εκπολό, ο Μάρκες βρέθηκε απέναντι στον Αθανασιάδη και πλάσαρε για να ανοίξει το σκορ.

Εννέα λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, όμως ο Αθανασιάδης νίκησε τον Σαγκάλ από την άσπρη βούλα και κράτησε το 1-0.

Στο 45+4 ο Απόλλωνας έμεινε με δέκα παίκτες, αφού ο Σέσι Ντε Αλμέιδα δέχθηκε κόκκινη κάρτα, με τη συμβολή του VAR για σκληρό φάουλ.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 70' ισοφάρισε με τον Εκπολό, με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ.

Στο 80' οι Λαρνακείς έφεραν τα κάτω πάνω με τον Μπρούνο Γκάμα, ο οποιος μετά από κόρνερ του Λέδες και στρώσιμο του Σόλ νίκησε τον Δημητρίου για το τελικό 2-1.

Απόλλων (Αντριάν Γκούλα): Δημητρίου, Σάντος, Βούρος, Σελεστίν, Μαλεκκίδης, Ντ’ Αλμέιδα, Κολ (80′ Σπόλιαριτς), Ζμέρχαλ (80′ Nτορεγκαράι), Μπουαγκάρντ (46′ Βάισμπεχ), Σαγκαλ (66′ Αρτυματάς), Μάρκες (66΄Ντρόζντεκ).

ΑΕΚ (Χένινγκ Μπεργκ): Αθανασιάδης, Μιραμόν, Εκπολό, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία (85′ Τσακόν), Πονς (65′ Ρόντεν), Ναούμ (65′ Καμπρέρα), Λέντες, Φαράζ, Γκάμα (85′ Tσακόν), Σολ.

Τέλος από την Εθνική Ομάδα ο Τιμούρ Κετσπάγια-«Η στάση του τον τιμά, δεν αποτελεί έκπληξη»
Ζητά δίκαιη κατανομή ποσοστού από στοίχημα για χρηματοδότηση αθλητισμού ο ΠΑΣΠ
Μύλος με τη δίκη για τον θάνατο του Μαραντόνα-Αναβλήθηκε εκ νέου η διαδικασία
Αποκαλυπτικός Αθανασιάδης για την κριτική που δέχθηκε-Η ομάδα που ξεχώρισε και το πρωτάθλημα