Έγραψε ιστορία ο Λευτέρης Πετρούνιας-Χάλκινος στο Παρίσι ο Άρχοντας των κρίκων

«Χάλκινος» Ολυμπιονίκης στο Παρίσι στέφθηκε το μεσημέρι της Κυριακής (4/8) ο Λευτέρης Πετρούνιας που για μια ακόμη φορά ήταν συγκλονιστικός στον τελικό των κρίκων για το ολυμπιακό τουρνουά της Γυμναστικής.

Στα 33 του χρόνια ο Πετρούνιας διεκδίκησε και πήρε το τρίτο του Ολυμπιακό μετάλλιο, καθώς μέχρι τώρα είχε στην κατοχή του ένα χρυσό στο Ρίο και ένα χάλκινο στο Τόκιο.

Έτσι, ο Πετρούνιας έγινε ο πρώτος Έλληνας γυμναστής με τρία Ολυμπιακά μετάλλια και ο πρώτος στην ιστορία των κρίκων που πετυχαίνει κάτι τέτοιο

Ο Λευτέρης Πετρούνιας με 14.800 βαθμούς είχε πάρει την πρόκριση για τον σημερινό τελικό, επίδοση που ήταν η 6η.

Ο ανταγωνισμός θα είναι μεγάλος, αλλά η αποφασιστικότητα, η ψυχή και η κλάση του είναι οι ελπίδες της Ελλάδας για το μετάλλιο!

Ο Έλληνας πρωταθλητής είναι στην τρίτη θέση μέχρι στιγμής με 15.100 βαθμούς και βρίσκεται στην τρίτη θέση έναντι των άλλων δύο Κινέζων αθλητών που προηγήθηκαν και είναι τα φαβορί για τα μετάλλια.

Πηγή: cnn.gr

Μια γυναίκα μεταξύ των υποψηφίων για την προεδρία της ΔΟΕ
«Τέλος» η σεζόν του τένις για την Ονς Ζαμπέρ
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς απαγορεύει στα παιδιά του να έχουν κινητά τηλέφωνα
Πρωτιά Δημήτρη Παρέλλη στην RC5 του Ράλι Ακρόπολις 2024
«Ζητώ συγγνώμη για την αντίδραση μου από τον διαιτητή και από τον κόσμο, παρεκτράπηκα και δεν θα ξαναγίνει»