Μια ανάσα από τον τίτλο ο Κεραυνός που έφυγε με διπλό από τη Λάρνακα

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε το βράδυ της Τετάρτης (1/5) ο Κεραυνός, ο οποίος επικράτησε στο «Κίτιον» της Πετρολίνα ΑΕΚ με 79-66, στον τρίτο αγώνα της σειράς της τελικής φάσης των πλέι οφ της ΟΠΑΠ Basket League.

Στον αγώνα η ομάδα του Στροβόλου ξεκίνησε πιο καλά και από νωρίς δημιούργησε διαφορά στο σκορ μέχρι και 25 πόντων. Οι «ερυθροκίτρινοι» διατήρησαν την διαφορά τους και κατάφεραν στο τέλος να φύγουν με την νίκη, «σπάζοντας» την έδρα της Πετρολίνα ΑΕΚ. Ο ACS MVP του αγώνα ήταν ο Ντάρλιν Γουίλις με 17 πόντους (7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Με την νίκη αυτή ο Κεραυνός προηγείται πλέον με 2-1 στην σειρά και εάν επικρατήσει στο παιχνίδι του Σαββάτου (4/5) που θα διεξαχθεί στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» θα κατακτήσει τον τίτλο.

Ιδανικό ήταν το α’ ημίχρονο για τον Κεραυνό. Η ομάδα του Στροβόλου ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και στο 5’ είχε προηγηθεί με 13-7, ενώ έως το 9:40 η ομάδα του Στροβόλου σημείωσε δώδεκα πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις ένα, φέρνοντας το σκορ στο 25-8. Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Γκίμπσον με λέι απ μείωσε σε 25-10, ενώ μέχρι το 15:30 το σκορ είχε οδηγηθεί στο 39-17. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Κεραυνό μπροστά στο σκορ με 43-25.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στο τρίτο δεκάλεπτο. Μέχρι το 14:30 η ΑΕΚ μείωσε την διαφορά στους δεκατρείς (47-34), ενώ στο 18’ η διαφορά μειώθηκε στους δώδεκα (54-42). Ωστόσο στην συνέχεια ο Κεραυνός ήταν βελτιωμένος, καταφέρνοντας έως το τέλος της περιόδου να προηγείται με 62-45.

Μέχρι τα μισά του δ’ δεκαλέπτου το σκορ είχε πάει στο 68-50, ενώ στην συνέχεια ο Στιούαρντ με τρίποντο μείωσε σε 68-53. Ακολούθησαν τέσσερις πόντοι για τον Κεραυνό (από δύο Μπάρκερ-Γουίλις) με το σκορ να πάει στο 72-53. Στο 38’ το σκορ είχε οδηγηθεί στο 77-61, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα ο Κεραυνός επικράτησε με 79-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-25, 25-43, 45-62, 66-79