Το έπος του αιώνα: Πρωταθλητές οι Ράπτορς στο ΝΒΑ-Πρώτη φορά στην ιστορία τους

Oι Ράπτορς είναι οι πρωταθλητές του ΝΒΑ! Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το Τορόντο πήρε τη νίκη με 114-110 μέσα στο Γκόλντεν Στέιτ στο Game 6 και κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας του. MVP των τελικών αναδείχθηκε ο Καγουάι Λέοναρντ.

Οι Γουόριορς από την πλευρά τους είναι άξιοι συγχαρητηρίων, αφού κλήθηκαν να διαχειριστούν και την απώλεια του Κλέι Τόμπσον (τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο και αποχώρησε στην τρίτη περίοδο), αλλά παρόλα αυτά πάλεψαν μέχρι τέλους.

Για την ακρίβεια, το Γκόλντεν Στέιτ είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά με το σκορ στο 110-111 ο Στεφ Κάρι αστόχησε σε τρίποντο, με τον Ντρέιμοντ Γκριν να χρεώνεται ακολούθως με τεχνική ποινή με 9 δέκατα του δευτερολέπτου να μένουν για το τέλος, επειδή κάλεσε τάιμ-άουτ με τους Γουόριορς όμως να τα έχουν εξαντλήσει. Το πρωτάθλημα είχε κριθεί, με τον Λέοναρντ να ευστοχεί στην βολή της τεχνικής ποινής και σε δύο ακόμα στην συνέχεια, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Οι Κάιλ Λάουρι και Πασκάλ Σιάκαμ είχαν από 26 πόντους για τους νικητές, με τον Φρεντ ΒανΒλίτ και τον Καγουάι Λέοναρντ να προσθέτουν από 22 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Τόμπσον πρόλαβε να σημειώσει 30 πόντους μέχρι να τραυματιστεί, με τον Άντρε Ιγκουοντάλα να προσθέτει 22 πόντους, τον Στεφ Κάρι 21 πόντους (αλλά με 3/11 σουτ) και τον Ντρέιμοντ Γκριν 11 πόντους, 19 ριμπάουντ και 13 ασίστ.

Ο MVP

Ο Καγουάι Λέοναρντ ήταν ο MVP των τελικών, ο Φρεντ ΒανΒλίτ όμως ήταν ο MVP του Game 6. O βραχύσωμος γκαρντ πήρε στην πλάτη του το Τορόντο στην τέταρτη περίοδο, σημειώνοντας 12 πόντους σε εκείνο το διάστημα με 3 τρίποντα και 3/3 βολές, κόβοντας τα πόδια των Γουόριορς, ενώ παράλληλα μάρκαρε και τον Στεφ Κάρι. Τελικά, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους με 1/3 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 5/5 βολές και 2 ριμπάουντ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι Ράπτορς είδαν τέσσερις παίκτες τους να σημειώνουν +20 πόντους και έναν ακόμα (Ιμπάκα) 15 πόντους, σε μία επίδειξη πλουραλισμού. Παράλληλα είχαν 25 ασίστ και μόλις 12 λάθη, σε μία τρομερή αναλογία ασίστ/λαθών για Game 6 τελικών και μάλιστα εκτός έδρας. Άξιο αναφοράς είναι βέβαια και το συγκλονιστικό triple-double του Ντρέιμοντ Γκριν, ο οποίος είχε 11 πόντους, 19 ριμπάουντ και 13 ασίστ, με τα 8 λάθη του να μην μπορούν να επισκιάσουν την εμφάνισή του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Λάουρι να είναι "καυτός" στο ξεκίνημα του αγώνα και να σημειώνει 11 σερί πόντους, οι Ράπτορς ξέφυγαν με 2-11.

Σταδιακά ωστόσο το Γκόλντεν Στέιτ ισορρόπησε την κατάσταση χάρη στον Τόμπσον, ροκανίζοντας την διαφορά, μειώνοντας αρχικά σε 20-22 πριν περάσει μπροστά με 27-26, με το σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να είναι 32-33.

Στην δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Κάποια στιγμή το Τορόντο ξέφυγε με 5 πόντους (38-43), για να απαντήσει όμως το Γκόλντεν Στέιτ με ένα σερί 8-0 για να περάσει μπροστά με 46-43. Πάλι όμως οι Ράπτορς βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το πάνω χέρι στο ματς, με το σκορ στο τέλος της δεύτερης περιόδου να είναι 57-60.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Ράπτορς να ξεφεύγουν ξανά στο σκορ (64-69 και 66-72), Το Γκόλντεν Στέιτ αντέδρασε όμως πάλι και χάρη σε ένα ξέσπασμα πέρασε μπροστά με 80-76. Λίγο αργότερα ωστόσο, με το σκορ στο 83-80, ο Τόμπσον τραυματίστηκε και αποχώρησε - επιστρέφοντας προσωρινά για να κάνει το 85-80 με δύο βολές - με τους Γουόριορς να καταφέρνουν με νύχια κει με δόντια να κλείσουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 88-86.

Στην τέταρτη περίοδο έγινε μάχη. Οι Γουόριορς κατάφεραν παίρνοντας λύσεις από τον Λίβινγκστον και τον Ιγκουοντάλα να περάσουν μπροστά με 99-96. Ο τρομερός ΒανΒλίτ ωστόσο άρχισε να βάζει το ένα τρίποντο μετά το άλλο, οδηγώντας το Τορόντο σε ένα ξέσπασμα, με τους Καναδούς να κάνουν το σκορ 102-108. Οι Γουόριορς δεν τα παράτησαν και με τον Κάζινς να σκοράρει μαζεμένους πόντους μείωσαν σε 108-109.

Ακολούθησαν ένα δίποντο του Σιάκαμ για το 108-111 και 2 βολές του Κάρι για το 110-111, για να ακολουθήσει το λάθος του Γκριν και το άστοχο τρίποντο του Κάρι, με τον Λέοναρντ στην συνέχεια να διαμορφώνει το τελικό σκορ από την γραμμή των βολών.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-33, 57-60,  88-86, 110-114

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Ντρ. Γκριν 11 (19 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Ιγκουοντάλα 22 (3), Λούνι 6, Κάρι 21 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Τόμπσον 30 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γερέμπκο, ΜακΚίνι, Κάζινς 12 (5 ριμπάουντ), Μπόγκουτ, Κουκ 2, Λίβινγκστον 6

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 26 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Λέοναρντ 22 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκασόλ 3 (9 ριμπάουντ), Λάουρι 26 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντ. Γκριν, Πάουελ, Ιμπάκα 15, ΒανΒλίτ 22 (5)

Τα ομαδικά στατιστικά των Γουόριορς: 28/69 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 21/30 βολές, 42 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 9 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Ράπτορς: 26/49 δίποντα, 13/33 τρίποντα, 23/29 βολές, 39 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη