Ασταμάτητη η ΕΝΠ, καθάρισε και την ΕΘΑ

Την τέταρτη της φετινή νίκη σημείωσε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, που στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, νίκησε εντός έδρας την ΕΘΑ με 75-67. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Ισμαέλ Χόλλις με 20 πόντους (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 23-10 στο τέλος της α’ περιόδου. Με παρόμοιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας όπου στο 15’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 36-20. Έπειτα η ΕΘΑ ανέβασε τον ρυθμό της και κατάφερε έως το τέλος του ημιχρόνου να μειώσει σε 44-37.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να είναι ανεβασμένοι στην γ’ περίοδο όπου στο 25’ μείωσαν στον πόντο την διαφορά (52-51), ενώ με το τέλος του δεκαλέπτου η ΕΝΠ αύξησε την διαφορά στο +3 (60-57). Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι και στην συνέχεια. Στο 34’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 64-61, ενώ τρία λεπτά πιο μετά οι «βυσσινί» προηγούνταν με 69-64. Με την λήξη του αγώνα η ΕΝΠ επικράτησε με 75-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-10, 44-37, 60-57, 75-67