«Μπαμ» της Βαλένθια επί της Φενέρ στο απόλυτο θρίλερ

Με 7 σερί πόντους στα τελευταία 39 δευτερόλεπτα της παράτασης, η Βαλένθια έφυγε με το «διπλό» (98-100) από την έδρα της Φενέρ!

To ματς

Με τον Ντούμπλιεβιτς η Βαλένθια έκανε το 5-9, αλλά η Φενέρ απάντησε γρήγορα και πήρε προβάδισμα, ενώ ο Ντατόμε έγραψε το 16-11 στο 7’. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 24-22 χάρη στο καλάθι του Κώστα Σλούκα.

Ο Ντίξον έκανε το 35-27, ενώ ο Ουίλιαμς έφερε διψήφια διαφορά (40-29) στο ματς. Το μόνο που κατάφερε η Βαλένθια πριν οι 2 ομάδες πάνω στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ήταν να μειώσει σε 48-40. Στο πρώτο ημίχρονο οι Τούρκοι είχαν 11/11 βολές, ενώ οι Ισπανοί 7/11.

Το 61-49 έγινε με τον Ντέρικ Ουίλιαμς στο 26’, με τον Ντούμπλιεβιτς να κατεβάζει τη διαφορά στους 8 (63-55).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 72-68 με το τρίποντο του Κολόμ στο 33’ και ανάγκασαν τον Ομπράντοβιτς να πάρει timeout. Η Βαλένθια κατάφερε να περάσει και μπροστά μετά το τρίποντο του Φαν Ρόσομ για το 77-79. Ο Ντατόμε έγραψε το 82-79, 1:30 για το τέλος. Ο Τόμπεϊ ισοφάρισε σε 82-82 στα 37 δευτερόλεπτα. Ο Σλούκας αστόχησε στην επόμενη επίθεση και ο Αμπάλντε έγραψε το 82-84, 0.4 για το τέλος Κι όμως η Φενέρ βρήκε το καλάθι για να στείλει το ματς στην παράταση με την έξυπνη επαναφορά μετά το μαγικό play που έφτιαξε ο Ζοτς στον Ντε Κολό.

Ο Γάλλος με τρίποντο έγραψε το 91-85 στο 43'. Το καλάθι του Ντίξον εκανε το 96-89 στο 44' για να απαντήσει άμεσα ο Λόιντ. Ο Ντόρνεκαμπ έγραψε το 98-96, 23 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της παράτασης. O Λόιντ με έμμεσο τρίποντο εγραψε το 98-100, 8 δευτερόλεπτα για το τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια δεν σοκαρίστηκε από την ισοφάριση της Φενέρ που είχε 0.4 δευτερόλεπτα στην τελευταία φάση της 4ης περιόδου, ενώ κατάφερε  να βάλει 7 σερί πόντους στα τελευταία 39 δευτερόλεπτα της παράτασης, η Βαλένθια έφυγε με το «διπλό» (98-100) από την έδρα της Φενέρ!

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντούμπλιεβιτς με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά και ο Λόιντ με 14 και το νικητήριο καλάθι στην παράταση.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αμπάλντε με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και μεγάλα καλάθια στα κρίσιμα λεπτά 4ης περιόδου και παράτασης.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Κάλινιτς είχε 2 πόντους σε 30 λεπτά και δεν βοήθησε καθόλου.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το έμμεσο τρίποντο του Λοιντ, 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το καλάθι του Λοιντ που χάρισε τη νίκη στη Βαλένθια στην παράταση, αλλά και το καλάθι του Ντε Κολό που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια την άμυνα που επαιξε στην τελευταία φάση της 4ης περιόδου και η Φενέρ τα πάντα και κυρίως την αδυναμία της να διαχειριστεί μια διαφορά 7 πόντων στο τελευταίο λεπτό το έξτρα πεντάλεπτου.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-40, 70-59, 84-84 (κ.α.), 98-100 (παρ.).