ΑΠΟΕΛ vs Απόλλων: Το απόλυτο crash test!

Η μεγάλη ώρα έφτασε! Στις 19:00, στο ΓΣΠ, ΑΠΟΕΛ και Απόλλων τίθενται αντιμέτωποι για τέταρτη (και τελευταία) φορά στη σεζόν. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μετρούν τρεις νίκες στις προηγούμενες αναμετρήσεις και, αν δεν ηττηθούν, θα σφιχταγκαλιάσουν τον τίτλο, ο οποίος θα είναι ο έβδομος στη σειρά.

Οι «κυανόλευκοι» γνωρίζουν πως ακόμη και με διπλό στη Λευκωσία θα είναι δεύτεροι (σ.σ. μειονεκτούν στην ισοβαθμία), ποντάρουν όμως στη δυναμική και στην ψυχολογία που θα δημιουργήσει και στους μεν και στους δε το συγκεκριμένο αποτέλεσμα εν όψει των τελευταίων δύο αγωνιστικών.

Πώς όμως έφτασαν έως εδώ οι δύο μονομάχοι και, το κυριότερο, πού ποντάρουν για την επικράτηση στο ντέρμπι κορυφής; Προ δεκαπενθημέρου η omada είχε απαντήσει στο πρώτο ερώτημα, σήμερα έρχεται ν’ απαντήσει και στο δεύτερο.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΔΩ: Τους το δίνουν και δεν το θέλουν!

Διαπιστώσεις-συμπεράσματα
Οι δύο ομάδες έχουν δεχτεί σχεδόν τα ίδια τέρματα (24 ο ΑΠΟΕΛ, 25 ο Απόλλων), ενώ ο Απόλλων έχει πετύχει πέντε περισσότερα (62-57). Ο σύλλογος της Λεμεσού έχει σκοράρει διψήφιο αριθμό γκολ σε κάθε τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο αντίστοιχος της Λευκωσίας είναι εντυπωσιακά παραγωγικός στο τελευταίο ημίωρο των αγώνων.

Σχεδόν απόλυτη ισορροπία παρατηρείται στις επιδόσεις των δύο ομάδων ανά ημίχρονο (οι «γαλαζοκίτρινοι» θα ήταν στο -1 με τα αποτελέσματά τους μόνο στο πρώτο ημίχρονο και στο +1 με τα αντίστοιχα μόνο στο δεύτερο), ενώ ελαφρώς καλύτερες είναι οι επιδόσεις του ΑΠΟΕΛ στα σερί νικών, άνευ ήττας, ηττών και αφλογιστίας, ενώ σημαντικά καλύτερη είναι η επίδοση του Απόλλωνα στο σερί σκοραρίσματος και στις αφλογιστίες.

Οι δύο αντίπαλοι πάνε χέρι-χέρι στο σερί παραβίασης εστίας, στις ανέπαφες εστίες, στις φορές που έχουν δεχτεί πρώτοι γκολ και σε παίκτες που έχουν δώσει ασίστ. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έχει πετύχει περισσότερες φορές το 1-0, η αντίστοιχη του Πάολο Τραμετσάνι όμως είναι αήττητη μετά από προβάδισμά της και έχει συλλέξει παραπάνω βαθμούς με ανατροπές.

Αμφότερες είναι εξαιρετικά επικίνδυνες στα κόρνερ, ο ΑΠΟΕΛ έχει σκοράρει περισσότερο από την άσπρη βούλα και ο Απόλλωνας μέσα από τη ροή του αγώνα.

1.ΤΕΡΜΑΤΑ ΑΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ

1'-15' 16'-30' 31'-45' 45'+ 46'-60' 61'-75' 76'-90' 90'+

4.Βαθμολογία β’ ημιχρόνου: ΑΠΟΕΛ 57 / Απόλλων 56

5.Σερί νικών: ΑΠΟΕΛ 7 (11η-17η) / Απόλλων 5 (1η, 3η-6η)

6.Σερί άνευ ήττας: ΑΠΟΕΛ 9 (20ή-28, 5-4-0) / Απόλλων 8 (12η-18η, 5-3-0)

7.Σερί ηττών: ΑΠΟΕΛ 0 / Απόλλων 2 (25η-26η)

8.Σερί άνευ νίκης: ΑΠΟΕΛ 2 (23η-24η, 0-2-0, 18η-19η, 0-1-1) / Απόλλων 3 (25η-27η, 0-1-2)

9.Σερί σκοραρίσματος: ΑΠΟΕΛ 7 (11η-17η) / Απόλλων 14 (1η-14η)

10.Σερί αφλογιστίας: ΑΠΟΕΛ 0 / Απόλλων 2 (19η-20ή)

11.Σερί ανέπαφης εστίας: ΑΠΟΕΛ 3 (2η, 8η-9η, 16η-18η) / Απόλλων 4 (4η, 1η, 5η-6η)

12.Σερί παραβίασης εστίας: ΑΠΟΕΛ 3 (1η, 4η-5η) / Απόλλων 3 (21η-23η)

13.Ανέπαφες εστίες: ΑΠΟΕΛ 14 / Απόλλων 14

14.Αφλογιστία: ΑΠΟΕΛ 6 / Απόλλων 3

15.Συχνότητα 1-0: ΑΠΟΕΛ 16 (15-1-0) / Απόλλων 18 (15-1-2)

16.Συχνότητα 0-1: ΑΠΟΕΛ 9 (3-2-4) / Απόλλων 9 (1-4-4)

17. Οι παίκτες που σκόραραν το 1-0
ΑΠΟΕΛ:
Γκουτσανεζάντ (1-0-0), Νατέλ (3-0-0), Μοράις (5-0-0), Τάμαρι (2-0-0), Ζαχίντ (2-0-0), Καρλάο (0-1-0), Γιάκολις (1-0-0)
Απόλλων: Καραγιόλ (1-0-0), Γιούστε (1-0-0), Περέιρα (3-0-1), Ζελάγια (6-0-1), Σκέμπρι (1-0-0), Μάρκοβιτς (0-1-0), Μάγκλιτσα (2-0-0), Σατσέτι (1-0-0)

Οι λεπτομέρειες για τη διεξαγωγή του τελικού κυπέλλου-Η ανακοίνωση της ΚΟΠ
Η θέση της Καρμιώτισσας για το 6-6-«Έχουμε το μέτωπο μας καθαρό, έχουμε παντελονάτο πρόεδρο»
Η επίσημη θέση του Άρη για το μέλλον του Σπιλέφσκι-«Διαβάζουμε διάφορα, δεν ισχύει τίποτα»
Η άποψη του Χαραλαμπίδη για τη μάχη του τίτλου-«Εκτιμώ ότι είναι 50-50»