Τρένο η Πάφος, κέρδισε και την ΑΕΛ και αύξησε τη διαφορά της από την κορυφή

Ασταμάτητη η Πάφος, η οποία κέρδισε και την ΑΕΛ με 3-1 στο Τσίρειο, σε αγώνα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Με τη νίκη της η ομάδα της Πάφου, έφθασε τους 26 βαθμούς και αύξησε τη διαφορά από τον 2ο Άρη και 3ο ΑΠΟΕΛ στους πέντε βαθμούς.

Παράλληλα, το σύνολο του Χένινγκ Μπεργκ διεύρυνε το αήττητο σερί της και παραμένει η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα χωρίς ήττα, με απολογισμό οκτώ νίκες και δύο ισοπαλίες.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Τάνκοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, μετά από ανατροπή του Χαραμπάτζε από τον Σάντος.

Ο Πορτογάλος ρεφ, Πινιέιρο, αρχικά δεν σφύριξε παράβαση, ωστόσο κλήθηκε από το VAR στο on-field review για να ελέγξει τη φάση.

Ο Πορτογάλος διαιτητής, αφού εξέτασε τη φάση, σφύριξε πέναλτι για την Πάφο με τον Τάνκοβιτς να κάνει το 1-0.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Σεμέδο με διπλή προσπάθεια, με πλασέ, κατάφερε να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, ωστόσο μετά από εξέταση της φάσης από το VAR, το τέρμα κατακυρώθηκε.

Στο 51' η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει στο σκορ. Ο Τσιμπόλα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άντος και έβαλε την ομάδα του ξανά μέσα στο παιχνίδι.

Στο 67' η Πάφος πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων, μετά από αυτογκόλ που του Τεϊσέιρα.

Συγκεκριμένα, μετά από λανθασμένο γύρισμα του Φραντζή στον Μούριελ, ο Σεμέδο έκλεψε, έκανε το γύρισμα, ο Τεϊσέιρα στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΕΛ (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μουριέλ, Σάντος (79′ Μιραλάς), Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ Ντζαλμά (19′ Φραντζής), Μακρής, Μεντόγεβιτς, Τσιμπόλα, Κάσα (46′ Σις), Παπαφώτης (46′ Κατσανίκλιτς), Μπεραχίνο.

Πάφος FC (Χένινγκ Μπεργκ): Άντος, Ικόκο, Μπάιριτς, Παλάσιος, Ζουνίνιο, Καραμπάτζε (29′ Αμπντουραχίμι, 89′ Ελ Γκαντιουί), Χότσκο, Κανέ, Τάνκοβιτς, Ναμ (89′ Βαλακάρι) , Σεμέδο.

Καληνύχτα Ρίο, καλημέρα Τόκιο!
Το τετ α τετ Τσίπρα – Κορακάκη – Τι είπαν για την γκρεμισμένη παράγκα
Παραολυμπιονίκης συγκλονίζει: Θα συμμετάσχω στο Ρίο και μετά θα κάνω ευθανασία (pics)
Επέστρεψε και αντίκρισε το γκρεμισμένο σκοπευτήριό της η Κορακάκη
Κατερίνα Στεφανίδη: «Έχω χάσει μετάλλια από αθλητές ντοπέ»
Βίντεο: Τι είπε ο Κυριακός Ιωάννου δευτερόλεπτα πριν «πετάξει» στα 2.29μ.
Σπαταλήσαμε τα χρήματα του κράτους σε αυτούς τους αρουραίους
Η Ρωσία ασκεί έφεση στο Ελβετικό Ομοσπονδιακό Δικαστήριο κατά του CAS
Συνέλαβαν όλη την Ολυμπιακή ομάδα της Ζιμπάμπουε επειδή δεν έφερε ούτε ένα μετάλλιο από το Ρίο