Η Πορτογαλία έδειξε μέταλλο και υπέταξε την Γκάνα στην ιστορική βραδιά Ρονάλντο

Η Πορτογαλία δεν την πάτησε όπως προηγούμενα φαβορί της διοργάνωσης που προηγήθηκαν απέναντι σε αντίπαλο που δεν απειλούσε. Η Γκάνα πήγε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, όμως ο Μπρούνο Φερνάντες έβαλε τα πράγματα στη θέση τους και το 3-2 δεν χαλασε τη βραδιά του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο 37χρονος σούπερ σταρ άνοιξε το σκορ κι έγινε ο μοναδικός παίκτης με γκολ σε πέντε διαφορετικά Παγκόσμια Κύπελλα. Η ισοφάριση του Αντρέ Αγιού ανησύχησε τους Ίβηρες στο 2ο ημίχρονο, όμως δύο γκολ σε δύο λεπτά των Ζοαό Φέλιξ και Ραφαέλ Λεάο από ασίστ του Φερνάντες "κλείδωσαν" τη νίκη (παρά τη μείωση του σκορ από τον Οσμάν Μπουκαρί).

Η Πορτογαλία πήρε κεφάλι στη βαθμολογία του 8ου ομίλου έπειτα από την 1η αγωνιστική και τη Δευτέρα μπορεί ακόμα και να εξασφαλίσει την πρόκριση απέναντι στην Ουρουγουάη, την ώρα που η Γκάνα αντιμετωπίζει τη Νότια Κορέα.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Κόστα, Κανσέλο, Ντίας, Ντανίλο, Γκερέιρο, Νέβες (77' Λεάο), Οτάβιο (56' Καρβάλιο), Φερνάντες, Φέλιξ (88' Ράμος), Ρονάλντο (88' Μάριο), Μπ. Σίλβα (88' Παλίνια)

ΓΚΑΝΑ: Ζιγκί, Αμαρτέι, Σεϊντού (66' Λάμπτεϊ), Τζικού (90+2' Σεμενιό), Σαλισού, Μπάμπα, Σαμέντ (90+2' Κιερέ), Πάρτεϊ, Κουντούς (77' Μπουκαρί), Γουίλιαμς, Α. Αγιού (77' Ζ. Αγιού)

Πηγή: Sport24