Τρία αυτογκόλ μέχρι στιγμής στο Μουντιάλ

Αν και έχουν διεξαχθεί μόλις εννέα παιχνίδια μέχρι στιγμής στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, εντούτοις έχουν σημειωθεί ήδη τρία αυτογκόλ. Το πρώτο ήταν από το Μαρόκο στο ματς με το Ιράν, το δεύτερο της Αυστραλίας με αντίπαλο τη Γαλλία και το τρίτο της Νιγηρίας στο ματς με την Κροατία.

Προχθές (15/6), με τον Μπουχαντούζ να... εκτελεί τον γκολκίπερ της ομάδας του στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, το Ιράν πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη κόντρα στο Μαρόκο, στην πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου στην Αγία Πετρούπολη.

Εξάλλου, η προσεκτική εξέταση του video από τους ανθρώπους της FIFA άλλαξε τον σκόρερ του νικητήριου τέρματος της Γαλλίας κόντρα στην Αυστραλία, που μέχρι την Κυριακή ήταν ο Πολ Πογκμπά. Οι "μπλε" νίκησαν μεν με 2-1, ωστόσο το γκολ χρεώθηκε στον αμυντικό των "καγκουρό", Αζίζ Μπέχιτς, ο οποίος ήταν αυτός που έβαλε τελευταίος το πόδι του στην μπάλα.

Χθες βράδυ (16/6), η Κροατία υπέταξε τη Νιγηρία με 2-0 στο παιχνίδι του 4ου ομίλου χάρη στην κλάση της αλλά και μία δόση τύχης στα γκολ, με συνέπεια να τεθεί επικεφαλής στη βαθμολογία. Το 1-0 έγινε στο 32' με αυτογκόλ του Ετέμπα.