Σφράγισε τον τελικό με πεντάρα

Για 32η φορά στην ιστορία του ο ΑΠΟΕΛ προκρίνεται στον τελικό Κυπέλλου, εκ των οποίων στις 21 κατέκτησε το τρόπαιο, μετά την επιβλητική νίκη με 5-0 απέναντι στη Δόξα. Οι «γαλαζοκίτρινοι», που είχαν κερδίσει στο Μακάρειο με 2-0, χωρίς να ιδρώσουν ιδιαίτερα και με μία διαφοροποιημένη ενδεκάδα, επικράτησαν της ομάδας της Κατωκοπιάς στο ΓΣΠ με 5-0, με σκόρερ τους Αλωνεύτη, Αρτυματά, Μπερτόλιο, Ντε Καμάργκο και Βινίσιους.

Όπως ήταν αναμενόμενο ο ΑΠΟΕΛ έδειξε από  την αρχή τις προθέσεις του, που έψαχνε το γρήγορο γκολ. Μόλις στο 13’, με τον Αλωνεύτη από το ύψος της περιοχής, με ευθύβολο αριστερό σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η συνέχεια άνηκε στον Αρτυματά, όπου μετά από μακρινή σέντρα του Μερκή νίκησε εντός περιοχής τον Νέγρι στο 21’, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα στη σεζόν.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν έριξαν ρυθμούς και συνέχισαν την πίεση, με τον Αλεξάνδρου να χάνει μεγάλη ευκαιρία με δοκάρι στο 31’ και τον Ντε Καμάργκο στο 36’ και 38’ να είναι άστοχος.

Το τρίτο τέρμα ωστόσο, πέτυχε ο Μερτόλιο, μετά από ωραία πάσα του Ντε Καμάργκο, βγήκε μόνος απέναντι στο Νέγρι και με ευκολία διαμόρφωσε το 3-0 του ημιχρόνου.

Η επανάληψη βρήκε τις δυο ομάδες να ρίχνουν τους ρυθμούς, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.

Στο 71’ ο Ντε Καμάργκο, μετά από σέντρα του Λάγο, προ κενής εστίας με ευκολία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και στο 80' ο Βινίσιους μετά από εκτέλεση κόρνερ, με κεφαλιά έγραψε το τελικό 5-0 για τον ΑΠΟΕΛ.