Διαστάσεις θριάμβου προσλαμβάνει η νίκη της ΑΕΚ στο ντέρμπι

To πρώτο ντέρμπι της νέας χρονιάς διεξάγεται στο ΑΕΚ Αρένα, ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΑΠΟΕΛ, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής.

Οι κιτρινοπράσινοι, μετά την νίκη απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα, θέλει να διπλασιάσει τις νίκες της, ενώ ο ΑΠΟΕΛ, ψάχνει το πρώτο τρίποντο, μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα, κόντρα στην Καρμιώτισσα.

Η ΑΕΚ, ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και μόλις στο 7ο λεπτό, άνοιξε το σκορ με τον Στέφαν Σπιρόφσκι, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής, μετά από πάσα του Ακοράν Ρέγιες.

Στο 20ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Ντε Βινσέντι βρήκε τον Κλωναρίδη εντός περιοχής, όμως ο Ελλαδίτης έκανε το πλασέ που πέρασε ελάχιστα έξω.

Η ΑΕΚ άγγιξε το 2-0 στο 22', όταν μετά από κόρνερ ο Σπιρόφσκι έπιασε το σουτ και ο Μιχαήλοβιτς στάματησε τη μπάλα στη γραμμή.

Οι κιτρινοπράσινοι, άσκησαν πίεση στους γαλαζοκίτρινους και στο 27ο λεπτό, η κεφαλιά του Τρουγιόλς, πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 55', η ΑΕΚ με τη βοήθεια της τύχης, σκόραρε το δεύτερο της γκολ. Συγκεκριμένα, ο Άμπραχαμ βρήκε χώρο εκτός περιοχής, σούταρε, με τη μπάλα να κοντράρει στον Σάντος και να καταλήγει στα δίκτυα του Σίλβα.

Το τρίτο γκολ για την ομάδα της Λάρνακας, έγινε στο 72ο λεπτό, όταν ο Τρισκόφσκι με πλασέ νίκησε τον Σίλβα.

Οι ενδεκάδες:

AΠΟΕΛ: Σίλβα, Σάντος, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Σαχάρ, Σατσιάς, Κλωναρίδης, Μερκής, Γένσεν, Ιωάννου, Μιχαήλοβιτς

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ, Άμπραχαμ, Ιωάννου, Σπιρόφσκι, Φερνάντεθ, Σπόλιαριτς, Ακοράν, Τριτσκόφσκι

Δωρεάν σε ανοικτή ζώνη ο τελικός πρωταθλήματος στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ
Αίμα και άμμος στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα που ισοδυναμεί με τριπλή ευκαιρία για ομίλους
Αρνητική πρωτιά για Πάφο και Άρη για τη χρησιμοποίηση του ντόπιου ποδοσφαιριστή
Ρίχνει το μπαλάκι πίσω στην Αστυνομία ο ΑΠΟΕΛ και αφήνει αιχμές κατά της ΑΕΚ
Άκυρο Αστυνομίας στα αιτήματα ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ για παραχώρηση της Βόρειας
Στην τελική ευθεία η προετοιμασία της Εθνικής Παίδων ενόψει EURO U-17
«Δεν θα έλεγα ότι υποστηρίζουμε την Ομόνοια στον απόλυτο βαθμό, αλλά θέλουμε να πάρει το κύπελλο»
Αποθεώνουν Βιτάλ στη Σκωτία-«Είναι αυτό που χρειάζεται η Ρέιντζερς»