Παραμένει στις νίκες ο ΑΠΟΕΛ, κέρδισε 2-0 την Ανόρθωση και μπήκε στην τριάδα

Παρέμεινε στις νίκες ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει της Ανόρθωσης, σε ένα αγώνα εντός έδρας και να ανέβει στο τρίτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας.

Από νωρίς, η ομάδα της Λευκωσίας έδειξε τις προθέσεις της, αφού στο 3’ λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Λαΐφη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πίζι. Μάλιστα, ο σκόρερ δεν θέλησε να πανηγυρίσει το τέρμα του, λόγω της ιστορίας με την Ανόρθωση.

Η υπεροχή του ΑΠΟΕΛ φάνηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αφού είχαν αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Από την άλλη, η Ανόρθωση είχε δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσει, χωρίς να τις εκμεταλλευτεί. Ήταν και οι δύο απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κονσεϊσάο στο 21’ και στο 31’, τις οποίες κατάφερε να σταματήσει ο Πέλετς.

Στο 39’ η Ανόρθωση έμεινε με ένα παίχτη λιγότερο, αφού ο Κονσεϊσάο δέχθηκε κόκκινη κάρτα για άσεμνη χειρονομία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει και να δείχνει την θέλησή του να κερδίσει το παιχνίδι, καταφέρνοντας να δημιουργήσει κάποιες φάσεις, με άστοχο σουτ του Κόρμπου στο 52’ και δοκάρι του Πίζι στο 53’. Τελικά, το δεύτερο γκολ ήρθε στο 79’, όταν ο Ντράζιτς κατάφερε να παραβιάσει την εστία της Ανόρθωσης, με ένα πλασάρισμα, από μακρινή πάσα του Τεχέρα.

Μετά το παιχνίδι, ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 16 βαθμούς, περνώντας τον Απόλλωνα και ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας, ενώ η Ανόρθωση δέχθηκε τη δεύτερη διαδοχική ήττα και πλέον βρίσκεται στην ένατη θέση με οκτώ βαθμούς.

Με μισή ντουζίνα τέρματα έκανε come back στις νίκες η Ομόνοια-Κέρδισε 2-6 την Καρμιώτισσα
Έφυγε από την Περιστερώνα με διπλό και ανέβηκε στην κορυφή η Πάφος
Με τρεις αγώνες ολοκληρώνεται η 8η αγωνιστική της Cyprus League by Stoiximan
Ικανοποιημένος με την παρουσία της ΑΕΚ έναντι στην ΑΕΛ ο Μπεργκ-«Ήμασταν καλύτεροι»
«Γνωρίζαμε ότι θα υποφέραμε στον αγωνιστικό χώρο»
Δεν (χ)άρηκε κανείς στο ντέρμπι-Έμειναν στην ισοπαλία ΑΕΛ και ΑΕΚ
ΒΙΝΤΕΟ: Το επιθετικό φάουλ που έδωσε ο Θεουλή, το σωτήριο VAR και τα δύο γκολ σε πέντε λεπτά
Η γκάφα του Λόρια έδωσε το τρίποντο στον Απόλλωνα-Επικράτησε της Ομόνοιας Αραδίππου
ΒΙΝΤΕΟ: Η απίστευτη γκάφα του Λόρια που έκανε δώρο το 0-1 στον Απόλλωνα