Αναγέννηση και ΑΕΛ προχώρησαν με νίκες στο πρωτάθλημα Γυναικών

Το ροζ φύλλο αγώνος πήρε η Αναγέννηση Γερμασόγειας στον εντός έδρας αγώνα κόντρα στις Moufflons που επικράτησαν με 86-33, στην 20η αγωνιστική του ΟΠΑΠ Πρωταθλήματος Γυναικών.

Κορυφαία της αναμέτρησης η Ηurley με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.Με 6-0 προηγήθηκε η Αναγέννηση στο πρώτο δίλεπτο, με την Κινανή να μειώνει σε 6-3 με τρίποντο στο 3’. Οι γηπεδούχες άνοιξαν τη διαφορά στο σκορ και με βολές τις Νικολακοπούλου στο 6’ έκαναν το 16-5.

Η διαφορά ανέβηκε στο +20 με σκορ 27-7 στο 13’, ενώ στο 14’ με εύστοχο τρίποντο η Σπυρίδου μείωσε σε 31-14. Οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχο και με το τρίποντο της Νικολακοπούλου στο 18’ το σκορ διαμορφώθηκε σε 41-21. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 50-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λεμεσού διατηρούσε το προβάδισμά της, στο 23’ η Τρύφωνος με τρίποντο έκανε το 56-26, ανεβάζοντας την ομάδα της στο +30. Στην τελευταία περίοδο η Αναγέννηση συνέχισε να παίζει πιο επιθετικά πετυχαίνοντας 20 πόντους, με τις Moufflons να έχουν 4 πόντους, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 86-33.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-7, 50-22, 66-29, 85-33

Αναγέννηση Γερμασόγειας (Ηρακλής Πιττάκας)

Ν. Κοντού 12, Τσενακλίεβα 9 (1), Τρύφωνος 3 (1), Νικολακοπούλου 11 (2), Ηurley 18, Μ. Σοφοκλέους 6 (2), Παυλίδου 5, Λ. Σοφοκλέους 7 (1), Πουσιαπακέ 13 (2), Ιακώβου

Moufflons (Nemanja Bjedov)

Σπυρίδου 5 (1), Πάγκαλος, Ιωάννου, Παπαγιάννη, Κινάνη 9 (1), Meadows 14, Μομτζιαν 2, Πέτρου 3 (1)

«Θέλουμε να κατακτήσουμε το Super Cup, ειδικά απέναντι στον Παναθηναϊκό»
Δηλώσεις από τον πατέρα του Τσιτσιπά για τον γιο του-«Δέχτηκα πολλές συγγνώμες από τον Στέφανο»
Νικς: Έκαναν το «μπαμ» με Καρλ Άντονι Τάουνς
Κλίπερς: Συμφώνησε και συνεχίζει ο Τέρανς Μαν
Μεγάλη πρόκριση για την «Κυρία» στους ομίλους του FIBA Europe Cup
Ο Σακίλ Ο' Νιλ προβλέπει-Οι ΗΠΑ δεν θα κερδίσουν το χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2028
Aνόρθωση και Παρνασσός διεκδικούν το Σούπερ Καπ στο Χάντμπολ Ανδρών
Αποκλεισμός με ανατροπή στον 1ο γύρο του Τόκιο για τον Έλληνα τενίστα, που ένιωσε αδιαθεσία στο 2ο σετ
Κατηγορίες κατά τριών ατόμων για το σχέδιο εκβιασμού με φωτογραφίες του Σουμάχερ μετά το ατύχημα
Σάρωσε στην εκλογική συνέλευση της ΚΟΕ ο Γεώργιος Χρυσοστόμου-Εξελέγη Πρόεδρος με μεγάλη διαφορά