Η Νορβηγία στον δρόμο της Κύπρου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μικρών Χωρών

Μετά από δύο νίκες και μια ήττα η Εθνική Γυναικών, βρέθηκε στη 2η θέση του ομίλου της εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση. Επόμενος αντίπαλος μας η Νορβηγία, η οποία τερμάτισε πρώτη στον όμιλό της.

Στο παιχνίδι με τη Μάλτα η ομάδα μας έκανε μια εξαιρετική προσπάθεια και το παιχνίδι πήγε σε 5η περίοδο, όπου γνώρισε την ήττα με 82-71. Πολύ καλή εμφάνιση είχε η Μαρίσσα Πάγκαλος, σκοράροντας 20 πόντους, 4 ριμπάουντ αι 4 ασίστ.

Η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως δεν άφηνε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Μάλτας να ξεφύγει. Στο τελευταίο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου η Στυλιανίδη ευστόχησε σε τρίποντο και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (69-69), οδηγώντας τον αγώνα σε 5λεπτη παράταση.

Η Μάλτα πήρε εκ νέου προβάδισμα στην παράταση και δύο λεπτά πριν τη λήξη ανέβασε τη διαφορά στο +10. Το παιχνίδι έληξε με σκορ 82-71 με τις καλαθοσφαιρίστριες του Αλέξης Λεκισβίλη να κατακτούν τη δεύτερη θέση του ομίλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 29-34, 47-50, 69-69, 82-71

Κύπρος (Αλέξης Λεκισβίλη): Κοντού 2, Τσινακλίεβα 17 (2), Κυπριανού 2, Πάγκαλος 20 (4), Στυλιανίδη 15 (3), Μαυρουδή 3 (1), Παπαλλά 1, Θεμιστοκλέους 8, Χριστοδούλου 3 (1)

Τέλος απο τη Φενέρ ο Ντόρσεϊ-Η ανακοίνωση των Τούρκων
Η Ρωσία δεν στέλνει τζουντόκα στο «Παρίσι 2024»
Εκτός τελικού η Εθνική Γυναικών στο Ευρ. Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Μικρών Χωρών