Η απραξία έπαιξε το ρόλο της-Ηττήθηκε με 3-0 από τον Ολυμπιακό η Ομόνοια

Την πρώτη της ήττα σε φιλικό γνώρισε η Ομόνοια, η οποία έχασε με 3-0 στο προπονητικό κέντρο του Ολυμπιακού Πειραιώς στο Ρέντη, σε φιλικό αγώνα που έγινε ως πρόβα τζενεράλε των ερυθρολεύκων, για το ευρωπαϊκό παιχνίδι τους κόντρα στη Γουλβς, για το Γιουρόπα Λιγκ.

Τα γκολ για τον Ολυμπιακό Πειραιώς, πέτυχαν οι Μπα στο 39’, Βαλμπουενά στο 45’ και Ραντζέλοβιτς στο 54’.

Οι Πειραιώτες μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες με τον Μασούρα στο 3’ και στο 6’, με την Ομόνοια να έχει δοκάρι στο 12’ σε σουτ του Ζόρντι Γκόμεθ.

Μέχρι το 39’ δεν σημειώθηκαν άλλες αξιόλογες ευκαιρίες. Σε εκείνο το λεπτό, ο Μίκαελ Λούφτνερ έκανε λάθος στην άμυνα και ο Μπα βρέθηκε απέναντι στον Φαμπιάνο. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας απέκρουσε το σουτ του Μπα, ωστόσο στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης σκόραρε για το 1-0.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματα του, με εξαιρετικό σε εκτέλεση φάουλ του Ματιέ Βαλμπουενά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ομόνοια έχασε καλή ευκαιρία με τον Τιάγκο στο 49’ για να μειώσει στο σκορ, όμως το σουτ του κατέληξε έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Λαζάρ Ραντζέλοβιτς σημείωσε με κεφαλιά το 3-0 για τον Ολυμπιακό και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Στο  81' μια εκτέλεση φάουλ του Κίκο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, ενώ στο 90’, ο Φαμπιάνο απέκρουσε σουτ του Τοροσίδη.

Οι λεπτομέρειες για τη διεξαγωγή του τελικού κυπέλλου-Η ανακοίνωση της ΚΟΠ
Η θέση της Καρμιώτισσας για το 6-6-«Έχουμε το μέτωπο μας καθαρό, έχουμε παντελονάτο πρόεδρο»
Η επίσημη θέση του Άρη για το μέλλον του Σπιλέφσκι-«Διαβάζουμε διάφορα, δεν ισχύει τίποτα»
Η άποψη του Χαραλαμπίδη για τη μάχη του τίτλου-«Εκτιμώ ότι είναι 50-50»