Αποκλείστηκε ο Κύργιος (vids)

Ο 21χρονος Ελληνοαυστραλός έχασε με 6-2, 7-6(7), 6-2 από τον χαρισματικό Γάλλο, που βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και έκλεισε δικαίως θέση στους «16» της χωμάτινης διοργάνωσης.

Ο Νικ δεν μπήκε καλά στο ματς και βρέθηκε να κυνηγάει με το καλημέρα στο σκορ τον αντίπαλό του, όμως ανέβασε ταχύτητα και μπόρεσε να πάει το δεύτερο σετ σε τάι μπρέικ. Εκεί είχε και σετ πόιντ στο 6-5, όμως ο Νο.12 τενίστας στον κόσμο ήταν πάντα έτοιμος στις δύσκολες στιγμές...

Ο Κύργιος, από την άλλη, «ξόδεψε» πολλή ενέργεια, προσπαθώντας να διώξει κάποιον από το box του, που ενδεχομένως τον ενοχλούσε κατά τη διάρκεια του αγώνα! «Φύγε από το box μου», φώναζε και ξαναφώναζε!

Με τον αέρα του 2-0, ο Γκασκέ δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα στο τρίτο σετ, καθάρισε την πρόκριση μέσα σε αποθέωση και έχει πολύ ενδιαφέρον ραντεβού με τον Κέι Νισικόρι (Νο.6), που λύγισε με 6-3, 6-4, 3-6, 2-6, 6-4 με τον Φερνάντο Βερδάσκο. Μεγάλη η προσπάθεια του αριστερόχειρα Ισπανού και γι' αυτό καταχειροκροτήθηκε στο φινάλε...

Να τονίσουμε ότι τον αγώνα ανάμεσα στον Κύργιο και τον Γκασκέ διηύθυνε η Εύα Ασδεράκη.

Πηγή: sdna.gr

Με τέσσερα μετάλλια επιστρέφει από το Ρίμινι ο Πρωταθλητής Ευρώπης Μάριος Γεωργίου
Έκανε ανατροπή, έριξε κατοστάρα και περιμένει με «αέρα» τη Ρεάλ η Μπασκόνια
Το χάλκινο μετάλλιο διεκδικεί το Σάββατο ο Παύλος Κοντίδης στο Hyeres
Basket League: Η ΑΕΚ πήρε τον πρώτο ημιτελικό απέναντι στον ΑΠΟΕΛ
«Χρυσός» ο Λευτέρης Πετρούνιας για 7η φορά στους κρίκους
Ολυμπιακή Πρόκριση για τον Αλέξανδρο Τοφαλίδη στη ξιφασκία
To IAME Series Cyprus προσφέρει τρία εισιτήρια για τον Παγκόσμιο Τελικό στη Valencia