«Χρυσές» οι Γερμανίδες Λούντβιγκ/Βάλκενχορστ!

Το δίδυμο των Λούντβιγκ/Βάλκενχορστ κατάφερε να πάρει πιο εύκολα απ' ό,τι υπολόγιζε το χρυσό μετάλλιο στο τουρνουά μπιτς βόλεϊ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.
Οι Γερμανίδες χρειάστηκαν 43 αγωνιστικά λεπτά για να επικρατήσουν 2-0 σετ των Άγκατα/Μπάρμπαρα από την Βραζιλία και συνολικά με επτά νίκες σε ισάριθμα ματς στην διοργάνωση θα καθίσουν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.
Το πρώτο σετ ήταν πιο κλειστό, με τις Λούντβιγκ/Βάλκενχορστ να το κατακτούν με 21-18, ενώ το δεύτερο έγινε πολύ πιο εύκολα δικά του με 21-14. Έτσι, λοιπόν, πήραν το χρυσό και άφησαν ένα σκαλί πιο κάτω τις οικοδέσποινες.
Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε σε αμερικάνικα χέρια, αφού το κατέκτησαν οι Γουολς Τζένινγκς/Ρος, οι οποίες νίκησαν 2-1 σετ (17-21, 21-17, 15-9) τις Βραζιλιάνες, Φράνκα Μαεστρίνι/Ρότσα, που έμειναν εκτός βάθρου μέσα στο "σπίτι" τους.
Πηγή: sport24.gr

Καληνύχτα Ρίο, καλημέρα Τόκιο!
Το τετ α τετ Τσίπρα – Κορακάκη – Τι είπαν για την γκρεμισμένη παράγκα
Παραολυμπιονίκης συγκλονίζει: Θα συμμετάσχω στο Ρίο και μετά θα κάνω ευθανασία (pics)
Επέστρεψε και αντίκρισε το γκρεμισμένο σκοπευτήριό της η Κορακάκη
Κατερίνα Στεφανίδη: «Έχω χάσει μετάλλια από αθλητές ντοπέ»
Βίντεο: Τι είπε ο Κυριακός Ιωάννου δευτερόλεπτα πριν «πετάξει» στα 2.29μ.
Σπαταλήσαμε τα χρήματα του κράτους σε αυτούς τους αρουραίους
Η Ρωσία ασκεί έφεση στο Ελβετικό Ομοσπονδιακό Δικαστήριο κατά του CAS
Συνέλαβαν όλη την Ολυμπιακή ομάδα της Ζιμπάμπουε επειδή δεν έφερε ούτε ένα μετάλλιο από το Ρίο